Rozpoczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 563 w powiecie rypińskim. Trwają prace na obwodnicą Rypina

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
droga wojewódzka 563
Fot. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 563 w przebudowie, tym razem w powiecie rypińskim: pomiędzy Rypinem i Stępowem oraz Okalewem do granicy województwa. Zarząd Dróg Wojewódzkich kontynuuje prace nad dokumentacją obwodnicy Rypina.

DW 563 na obszarze naszego województwa ma długość 17 km. Prowadzi z Rypina w stronę Mławy w północnej części Mazowsza. Przebudowa drogi podzielona została na dwa odcinki, których przebudowa realizowana jest w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Obecnie prowadzone są zaawansowane roboty budowlane.


Odcinek Rypin-Stępowo

  • długość – 8 km
  • wykonawca – Strabag
  • wartość inwestycji – 57 mln zł

Rozpoczęły się we wrześniu pierwsze prace budowlane na czterech odcinkach drogi. Ruch w tych miejscach odbywa się wahadłowo. Wykonawca prowadzi rozbiórki, przebudowuje sieci energetyczne i teletechniczne znajdujące się pod drogą. Jezdnia zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 11,5 ton na oś. Pojawią się też elementy poprawiające bezpieczeństwo, m.in.: pobocza, oświetlone przejścia dla pieszych, zatoki autobusowe i przystanki, bariery sprężyste, nowe oznakowanie pionowe i poziome. Inwestycja finansowana jest przy wykorzystaniu środków z funduszy rządowych. Zakończenie planowane jest w 2026 roku.


Odcinek Stępowo – granica województwa

  • długość – 7 km
  • wykonawca – konsorcjum firm PRD Lipno i PBD Brodnica
  • wartość inwestycji – 38 mln zł

Rozpoczęły się w maju prace budowlane. Trwają prace związane między innymi z palowaniem, które wzmocni grunt na wybranych odcinkach drogi oraz w rejonie przebudowywanego mostu w Okalewie. Wykonawca kładzie nowe warstwy podbudowy i nawierzchni na kolejnych odcinkach. Niektóre fragmenty drogi są częściowo wyłączone z ruchu, a dostęp mają tylko mieszkańcy. Pozostali muszą korzystać z objazdu. Wykonawca prowadzi ponadto prace brukarskie przy chodnikach w Okalewie oraz nowej ścieżce pieszo-rowerowej od Szkoły Podstawowej do Okalewa. Nowy chodnik został wprowadzony do projektu po konsultacjach z mieszkańcami. Wykonawca przebudowuje też skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, a niektóre przejścia dla pieszych będą oświetlone. Dobudowywane są także zatoki autobusowe, przystanki i dojścia do nich. Cała droga wyposażona będzie w utwardzone pobocza. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku.


Obwodnica Rypina

Zarząd Dróg Wojewódzkich pracuje nad wytyczeniem optymalnego przebiegu obwodnicy Rypina. Ominie ona od wschodu miasto i połączy drogi wojewódzkie nr 560 (Sierpc–Rypin–Brodnica) i modernizowaną nr 563. Projektant uwzględnił uwagi wniesione podczas wcześniejszych konsultacji społecznych i opracował preferowany nowy wariant trasy - najbardziej odsunięty od miasta oraz omijający Zakrocz i Dylewo. Obecnie kończą się prace nad raportem niezbędnym do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Inwestycja o wartości 100 mln zł realizowana jest w partnerstwie z miastem Rypin, gminą Rypin i powiatem rypińskim. Samorząd województwa pozyskał na budowę obwodnicy środki centralne z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 60 mln zł. Cała obwodnica o długości 9 kilometrów zbudowana zostanie w parametrach drogi klasy G, czyli jezdnia będzie miała szerokość 7 metrów, powstaną szerokie pobocza oraz nowe skrzyżowania. Dla klasy G dopuszcza się dwie prędkości projektowe na terenie zabudowanym: 50 i 60 km/h oraz trzy prędkości projektowe poza terenem zabudowanym: 50, 60 i 70 km/h.


W artykule wykorzystano materiały Wojewódzkiego Zarządu Dróg w Bydgoszczy.