Rolnicy znów będą protestować. Tym razem przez 48 godzin! Oto miejsca, w których pojawią się poważne utrudnienia

Puls Dnia
Biznes Ludzie
#
Fot. Agencja Toruń

To już następna odsłona ogólnokrajowego protestu rolników. Tym razem 20 lutego - od wczesnych godzin porannych, a nawet już w nocy traktory rolnicze zablokują drogi w całej Polsce. Nie inaczej będzie w regionie kujawsko-pomorskim. 

 

Przypomnijmy, że fala protestów rolniczych w kraju rozpoczęła się 9 lutego. Z zapowiedzi demonstrujących wynika, że blokady mają trwać w różnych odstępach czasowych przez blisko miesiąc. Czego domagają się uczestnicy protestów? Przede wszystkim chcą wyrazić swój sprzeciw wobec niekontrolowanego napływu towarów z Ukrainy do Polski. Ponadto nie zgadzają się z zapisami dotyczącymi tzw. "Zielonego Ładu", które mają doprowadzić do osiągnięcia przez kraje Unii Europejskiej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Rolnicy oprócz blokad węzłów komunikacyjnych, dróg dojazdowych, stacji kolejowych oraz portów morskich mają zamiar sparaliżować ruch na granicy z Ukrainą skąd napływają niekontrolowane towary. 

 

W regionie blokady

Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim również nie jest zbyt optymistyczna. Już jutro w godzinach nocnych (od 1 w nocy 20 lutego) pojawią się na drogach dojazdowych pierwsze ciągniki i traktory rolnicze. Jak informują organizatorzy wydarzenia: "Przewidywana forma protestu to całkowita blokada dróg z uwzględnieniem korytarzy życia". Niestety takie blokady mają trwać aż 48 godzin do wczesnych godzin porannych 22 lutego. Gdzie konkretnie odbędą się protesty?

  • na DK 15 - od Gronowa do Grębocina do skrzyżowania z DW 552;
       
  • węzeł autostradowy - wjazdy na autostradę A1 z DK 80;
       
  • Lubicz Dolny - skrzyżowanie DK 10, DK 80 z DW 552 i ul. Mostową;
       
  • Dąbrowa Chełmińska - skrzyżowanie DW 551 z DP 1601C i 1543C;
       
  • Zławieś Wielka - skrzyżowanie DK 80 z DW 546.

 

- To tylko wstępne dane. Będziemy uzupełniać je na bieżąco w miarę przekazywanych nam informacji. Rolnicy będą głównie blokować drogi dojazdowe w zaznaczonych na mapie punktach - mówi Marcin Lutowski, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta Torunia. - Do tej pory wpłynęło jedno zgłoszenie, dotyczy ono DK91, w którym rolnicy informują, że będą tak jak ostatnio, tj. 09.02.2024 r. przemieszczać się na trasie z Łysomic w kierunku Torunia aż do ronda turbinowego przy ulicach Grudziądzka/Celnicza. Protest ma trwać 24 godziny od 20.02. od godz. 1:00 do godz. 1:00 dnia 21.02.2024 r. Zgłoszono, że w akcji może wziąć około 700 uczestników. 

 

NOWE INFORMACJE ODNOŚNIE BLOKAD: 

  • Powiat inowrocławski
    DK 15 Gniewkowo – Suchatówka: od godz. 9:00 20 lutego 2024 r. do godz. 10:00 21 lutego 2024 r.
    Od godz. 13:00 do godz. 15:00 odbędzie się całkowita blokada ronda i DK l5 w miejscowości Suchatówka (rondo w Gniewkowie zostanie całkowicie zajęte przez pojazdy protestujących). Po godzinie 15:00 odbywać się będzie ruch wahadłowy.
  • Powiat aleksandrowski
    DK 91 – DW 266 miejscowość Nowy Ciechocinek: od godz. 8:00 do godz. 17:00 20 lutego 2024 r. i od godz. 8:00 do godz. 17:00 21 lutego 2024 r.
    W miejscowości Nowy Ciechocinek pojazdy zostaną ustawione na prawym pasie DK 91 w kierunku Torunia za skrzyżowaniem z drogą DW 266.

 

WSZYSTKIE INFORMACJE ODNOŚNIE BLOKAD TUTAJ

 

W Bydgoszczy czekają na ministra

Największe miasto regionu będzie mieć problemy z komunikacją od godz. 8 rano. Rolnicy zapowiadają blokady na drogach wokół metropolii, a o godz. 13 chcą przyjechać pod bydgoski Urząd Wojewódzki. To tu podczas pierwszych protestów także odbywały się blokady i manifestacje rolnicze. Czy w Bydgoszczy zjawi się minister rolnictwa i rozwoju wsi? Rolnicy nie ukrywają, że liczą na to spotkanie. Jeśli szef resortu jednak się nie pojawi to strajki będą bardziej intensywne. 

 

Do Bydgoszczy 1500 ciągników, traktorów i aut osobowych wjedzie od strony:

  • Koronowa : ul. Koronowską, ul. Nad Torem, ul. Grunwaldzką, ul. Focha, ul. Jagiellońską
       
  • Nakła nad Notecią : ul. Grunwaldzką, ul. Focha, ul. Jagiellońską
       
  • Torunia: Mostem Fordońskim, ul. Flotylli Wiślanej, ul. Fordońską, ul. Jagiellońską
       
  • Białych Błot: ul. Szubińską, ul. Wały Jagiellońskie, ul. Bernardyńską
      
  •  Osielska: Al. Armii Krajowej, Al. Wyszyńskiego, ul. Jagiellońską, ul. Bernardyńską 

     

Policja przewiduje utrudnienia m.in.:
 

  • na ul. Focha - odcinek od ul. Królowej Jadwigi do ronda Jagiellonów zostanie zamknięty dla ruchu 20 lutego około godziny 11.00 (z wyłączeniem korytarza bezpieczeństwa).
     
  • na ul. Jagiellońskiej - postój pojazdów rolniczych od ronda Jagiellonów do ronda Fordońskiego w obu kierunkach;
     
  • na ul. Bernardyńskiej - postój pojazdów rolniczych na jednym pasie od ronda Bernardyńskiego do ronda Jagiellonów;
     
  • w komunikacji miejskiej - możliwe spowolnienie lub całkowite wstrzymywanie ruchu a także przekierowane komunikacji miejskiej na trasy alternatywne. 

     

We Włocławku i najbliższych okolicach również zaplanowano akcję protestacyjną. Rolnicy będą blokować m.in. pobliskie węzły autostradowe, a następnie przejadą przez centrum miasta m.in. al. Chopina, ul. Okrze i Toruńska aż do zakładów azotowych ANWIL.  - Spowolnienie ruchu może również wystąpić na osiedlu Południe. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać od godz. 12.00 do godz. 18.00 - mówi Monika Marciniak z Urzędu Miejskiego we Włocławku.  

Z kolei Grudziądz przygotowuje się do blokad na rondach i drogach od jutra, tj. 20 lutego w godz. 12  do 20 oraz 21 lutego w godz. 7 do 15.

  
Przewidywany przebieg protestu:

  • droga wojewódzka nr 534 /ul. Warszawska 60 na wysokości rozdzielni energetycznej/,
     
  • droga krajowa nr 55 /rondo Wyszyńskiego u zbiegu ulic Paderewskiego-Kwidzyńska/,
     
  • rondo ul. Rataja – Konstytucji 3 Maja od strony oś. Rządz /wjazd i zjazd w kierunku A 1/,
     
  • rondo ul. Konstytucji 3 Maja – TERMETAL /zjazd i wjazd na średnicówkę/,
     
  • droga krajowa 55 w m. Mały Rudnik /na wysokości sklepu spożywczego/,
     
  • Starostwo Powiatowe przy ul. Małomłyńskiej 1.

     

W całym regionie zgłoszono blisko 40 zgromadzeń z udziałem ponad 11 tys. osób, z wykorzystaniem ponad 6 tys. pojazdów (stan z 15 lutego). 

 

W galerii poniżej można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami odnośnie protestu rolników udostępnionymi przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.