Aż o 70 proc. wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce! To zaskakujący wynik, w skali globalnej "wyprzedzają" nas tylko Węgry. Dobra informacja jest jednak taka, że rekordowy skok już za nami i ma być lepiej.
Tak przynajmniej twierdzą analitycy Allianz Trade – giganta ubezpieczeniowego, który niedawno opublikował „Raport o niewypłacalnościach”. Raport ma charakter światowy – okazuje się, że w 2023 roku aż trzy czwarte krajów odnotowało wzrost liczby niewypłacalnych przedsiębiorstw (co oznacza wzrost o 7 proc. na poziomie globalnym). W Polsce mieliśmy jednak sytuację szczególną, bo zanotowano u nas rekordową liczbę niewypłacalności (plus 70 proc. rok do roku), „wyprzedziły” nas tylko Węgry (plus 146 proc.). Według analityków Allianz Trade rekordowa liczba niewypłacalności już nie powinna rosnąć, ale nienajlepsza kondycja i „wrażliwość” zwłaszcza polskiego sektora MŚP nadal będzie oddziaływać na rynek.
Liczba opublikowanych orzeczeń o niewypłacalności w Polsce wyniosła w 2023 roku 4467 (a to wzrost z…2625). W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii mamy niewątpliwie najwyższy w skali globalnej wzrost liczby niewypłacalności, bo aż o plus 357 proc. (w okresie od 2019 do 2023 roku). Analitycy AT szacują, że w 2024 liczba niewypłacalności się zmniejszy do 4000 (minus 10 proc.), a w 2025 do 3450 (minus 14 proc.).
- - W Polsce jak dotychczas niewypłacalne są głównie firmy najmniejsze, a podstawową przyczyną nie są opóźnienia należności (one są zazwyczaj efektem wtórnym), tylko niska rentowność. MŚP najgorzej sobie radzą z dostosowywaniem do wzrostu kosztów cen swoich usług czy produktów, jednocześnie mogąc korzystać z unikalnego narzędzia dalece uproszczonej restrukturyzacji. Powszechność zjawiska niewypłacalności w Polsce przekłada się na zagrożenie efektem domina – skumulowana skala problemów małych firm oznaczać może wyzwanie także dla tych większych, będących ich dostawcami. Zwłaszcza, że realna może być tendencja koncentracji i trwałego zmniejszenia liczby polskich firm: nie ma już warunków sprzyjających samozatrudnieniu, przeciwnie - duży popyt na pracę (rekordowo niskie, nawet na tle UE bezrobocie) sprzyja nie tylko podnoszeniu pensji dla pracowników na etacie ale jednocześnie także wzrostowi obciążeń składek społecznych dla MŚP. Stąd też rekordowa liczba firm zamykanych i zawieszanych – w 2023 było ich blisko 600 tys. – komentuje w „Raporcie” Sławomir Bąk, członek zarządu Allianz Trade w Polsce ds. oceny ryzyka, likwidacji szkód i odzyskiwania należności.
Pełen raport Allianz Trade TUTAJ