Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu może mieć nawet 40 nowych autobusów elektrycznych. W poniedziałek (24 lutego) podpisano umowę pomiędzy Gminą Miasta Toruń a firmą Solaris Bus&Coach.
Takiego kontraktu nie było do tej pory w historii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. 24 lutego doszło do zawarcia umowy na zakup 10 sztuk autobusów elektrycznych z opcją dostawy kolejnych 30 sztuk w tych samych parametrach. Wiadomo, że tabor MZK wzbogaci się o co najmniej 35 elektrycznych Solarisów.
Historyczny kontrakt
- Takiego kontraktu jeszcze w historii MZK nie było, zwłaszcza, że będą to na wskroś nowoczesne pojazdy. Autobusy zeroemisyjne, poruszające się cicho, nie emitujące żadnych zanieczyszczeń - powiedział prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
31 października podpisano umowę o wsparciu ze środków Krajowego Planu Odbudowy zakupu 25 autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Następnie 31 grudnia podpisano umowę o dofinansowaniu ze środków Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Tym razem na 10 autobusów oraz niezbędną infrastrukturę do ładowania. Miasto planuje pozyskać także środki na zakup 5 autobusów, które są dostępne w ramach prawa opcji, także w ramach KPO. Wniosek złożono i jest w trakcie oceny.
- MZK jest niezwykle wydajnym i efektywnym ciałem i spółką, która rzeczywiście patrzy w przyszłość bardzo odważnie. Poszukujemy pieniędzy na zewnątrz, ale również poszukujemy nowoczesnych rozwiązań. I to jest bardzo ważne, bo zawsze na końcu jest przede wszystkim pasażer i o tym zawsze rozmawiamy - powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Zakup autobusów był możliwy dzięki środkom unijnym, które rozdysponował Urząd Marszałkowski w Toruniu. Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego widzi ogromny potencjał w zeroemisyjnym transporcie.
- Jako województwo kujawsko-pomorskie także zmieniamy oblicze naszego transportu publicznego. Mam na myśli tutaj naszą spółkę samorządową Kujawsko-Pomorski Transport Samochodowy, gdzie również tabor będzie w najbliższych latach ulegał zmianie i też bardzo głęboko chcemy wejść w transport, który będzie szanował przede wszystkim nasze środowisko naturalne - mówił wicemarszałek Marek Wojtkowski.
Ogromne środki
Koszt dostawy 35 autobusów to 89 600 000 zł netto! Co oznacza, że jeden pojazd kosztuje 2 560 000 zł netto. Solaris ma 12 miesięcy od dnia podpisania umowy lub prawa opcji na dostawę pojazdów. Oznacza to, że w 2026 roku Toruń będzie posiadał co najmniej 45 „elektryków”. Oprócz autobusów elektrycznych (w ramach odrębnej umowy) zakupiona zostanie także infrastruktura do ich ładowania. Będzie to łącznie 36 punktów wolnego ładowania i pięć punktów szybkiego ładowania (z obu projektów).
Nowe autobusy będą niskopodłogowe. Pojazdy zostaną wyposażone w baterie litowo-tytanowe. Są to baterie o długiej żywotności z 10-letnią gwarancją. Oprócz tego w nowych pojazdach będzie mogło zmieścić się 70 pasażerów. Co istotne, autobusy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, terminale do sprzedaży biletów elektronicznych i obsługi Karty Miejskiej JO, WiFi, łącza USB i system detekcji pożarów.
Solaris w przewadze
Obecnie we flocie toruńskiego MZK jest 151 autobusów. 44 to MAN-y, a 101 to Solarisy. Po dostawach będzie to minimum 136 Solarisów. Dodatkowo w Toruniu pojawią się nowe stacje do ładowania autobusów elektrycznych. Zostaną zlokalizowane na terenie zajezdni przy Legionów, na pętli na Wrzosach, przy Kolankowskiego i przy Olimpijskiej.