Bydgoski magistrat ogłosił projekt budżetu na rok 2025. Całość ma wynieść 3,8 mld złotych, to o 0,8 miliona złotych więcej niż w 2024 roku. Rekordowo zapowiada się część dotycząca inwestycji.
To największe bydgoskie plany inwestycyjne
Władze Bydgoszczy planują wydać 965 mln złotych na wydatki związane z inwestycjami. To rekord. Dla porównania w budżecie na 2024 rok kwota na inwestycje wyniosła 713 mln złotych. Aż 101 milionów złotych w 2025 roku bydgoski magistrat planuje przeznaczyć na remont ulicy Toruńskiej.
Realizowane przy Toruńskiej prace obejmują odcinek o długości 4,5 kilometra - od ronda Toruńskiego do pętli Stomil. Łączna wartość inwestycji realizowanej w trybie zaprojektuj i wybuduj to ponad 131 mln zł. W ramach prac wymienione będą torowiska wraz z podbudową, słupy podtrzymujące sieć, oświetlenie. Modernizacji ulegną wszystkie przejazdy przez torowisko. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Toruńska-Kielecka-Sporna oraz pętla tramwajowa Stomil.
Ponad 71 milionów złotych w 2025 roku Bydgoszcz planuje przeznaczyć na kontynuację przebudowy zajezdni tramwajowej. Całość to 96,7 mln złotych. W ramach prac planowana jest wymiana układu torowego. Budynki zostaną dostosowane do zapewnienia wymaganych warunków obsługi technicznej oraz remontów floty tramwajów niskopodłogowych. W budynku pojawi się tokarka podtorowa. Do tego plan zakłada dostosowanie zajezdni pod redukcję negatywnego oddziaływania na środowisko.
Poważnym wydatkiem będzie też budowa hali lekkoatletycznej dla Zawiszy. Na ten cel w 2025 roku magistrat chce przeznaczyć 63 miliony złotych. Łączny koszt to 84,3 miliona złotych. Budowa hali finansowana będzie z trzech źródeł: Budżetu Miasta (30proc.), Budżetu Województwa (20 proc.) oraz centralnego programu „Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” (50 proc.). Zgodnie z projektem hala ma mieć dwa piętra. Parter to część lekkoatletyczna, na powierzchni wynoszącej ok. 6500 m2 znajdą się: bieżna okrężna, bieżnia prosta, stanowisko do pchnięcia kulą, skoków wzwyż, skoków o tyczce, w dal oraz trójskoku. Sportowcy będą mogli liczyć też na dogodne warunki, gdyż plany przewidują powstanie zaplecza sanitarnego.
Piwnica nowoczesnej hali ma być królestwem dla strzelców. Powierzchnia sali strzeleckiej wyniesie 3200 m2. Strzelać będzie można z 10, 25 i 50 metrów. Co ważne, umożliwi to organizację imprez na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Jak zapowiada bydgoski magistrat, naziemna część obiektu ma przypominać… spływającą kroplę wody. Na elewacji znajdą się okładziny układające się we wzór z literą „Z”, która oczywiście nawiązuje do nazwy i herbu klubu. Prace budowlane mają zakończyć się na początku 2026 roku.
Bulwary nad Brdą
26 milionów złotych w 2025 roku bydgoski magistrat planuje przeznaczyć na modernizację bulwarów nad Brdą. W ramach inwestycji dojdzie do prac agrotechnicznych i aranżacji terenów zielonych, przebudowy nabrzeża, wymiany nawierzchni istniejących ścieżek dla pieszych i wyposażenie bulwaru w elementy małej architektury. Koniec prac przewidziano na 2026 rok. Całość ma pochłonąć 35 milionów złotych.
Łącznie 116 mln zł - tyle kosztuje rozbudowa Opery Nova o czwarty krąg. Wspólna inwestycja Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Bydgoszczy zakończy się w przyszłym roku. Władze miasta na ten cel chcą przeznaczyć w 2025 roku 37,9 miliona złotych. W 2024 roku było to 27,9 mln złotych.
W planie pojawiły się też wydatki na nieco mniejszą infrastrukturę drogową. 30 milionów złotych będzie przeznaczone na budowę ścieżek rowerowych, a 29,2 milionów na utwardzenie dróg osiedlowych.