Rekordowe dotacje w nowej perspektywie unijnej w kujawsko-pomorskim. Przekazano umowy za ponad 220 milionów

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Bartosz Fryckowski

W poniedziałek (23 września) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu doszło do uroczystego przekazania umów w ramach Funduszy Unijnych dla Kujaw i Pomorza w perspektywie 2021-27. Do beneficjentów trafi ponad 220 milionów złotych. Najwięcej, bo 103 miliony zł otrzyma Regionalny Ośrodek Zrównoważonego Rozwoju.

 

Rekordowe dotacje

Łącznie 222 miliony złotych - tyle wynosi zakontraktowane wsparcie dla kolejnych projektów z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Do uroczystego wręczenia umów doszło w poniedziałek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

To największa transza w nowej perspektywie unijnej w ramach FEdKP. Tym samym nasz region zbliża się do 30 proc. zakontraktowanych środków. - Jak do tej pory to największe wręczenie umów w nowej perspektywie, bo przekraczające 200 milionów złotych. Wchodzimy na poziom już bliski 30 procent zakontraktowanych wszystkich środków w ramach FEdKP. Bardzo się z tego cieszę, bo już w przyszłym roku śród okresowe „sprawdzam”. Komisja Europejska rozliczy nas z tempa realizacji i wdrażania nowego programu. Na ten moment nie ma zagrożeń, ale rzeczywiście trzeba się spieszyć - powiedział marszałek Piotr Całbecki.  


Wśród projektów znalazły się te związane z centrami usług społecznych oraz dziennymi domami pobytu. - Cieszę się szczególnie z projektów o charakterze społecznym. Uruchamiamy tym samym kilkadziesiąt nowych domów dziennego pobytu dla seniorów. Spora część pieniędzy zostanie przeznaczona na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców w naszym regionie. Szczególnie dla ich ekspansji zagranicznej. Pozostałem projekty to mozaika wszystkich kierunków działań, które przyjęliśmy sobie do zrealizowania. Od wielkich po niewielkie, ale każdy z nich jest bardzo ważny - opowiada Piotr Całbecki.  

 


Trzynaście nowych domów dziennego pobytu

Największe dofinansowanie w kwocie 103 miliony złotych trafiło do Regionalnego Ośrodka Zrównoważonego Rozwoju. Instytucja planuje utworzenie trzynastu nowych domów dziennego pobytu dla niesamodzielnych osób starszych m.in. w Grudziądzu i Toruniu oraz utrzymanie dwudziestu już funkcjonujących tego rodzaju placówek.  


- Śmiem twierdzić, że dzienne domy pobytu cieszą się ogromną popularnością. Ruszaliśmy z pierwszymi projektami 15 października 2018 roku, tu mam na myśli Przysiek, czyli mamy już 6 lat funkcjonowania. A ten nowy projekt pozwala nam na zabezpieczenie funkcjonowania na najbliższe 3 lata - mówił prezes ROZR Paweł Wiśniewski.

 

Nowe życie Nawry  


Za sprawą środków unijnych rozpocznie się także remont zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze. Zostanie tam utworzone Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich w Nawrze. Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości 38 milionów złotych.  


- Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić to zabezpieczenie pałacu przed dalszą degradacją. Później wchodzimy w kolejne obiekty. Mamy 9 budynków do prac. Liczę, że do zakończenia prac minie około 3 lat od momentu podpisania umowy z wykonawcą, kiedy będzie to zakończone pod kątem budowlanym. Nie oznacza to, że już wtedy Nawra zostanie otwarta dla odwiedzających - powiedział dyrektor KPCDz Marek Rubnikowicz.  
Kształcenie zawodowe

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nadrożu zrealizuje projekt „Szkoła zawodowców”, którego celem jest podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego poprzez wparcie dla: uczniów technikum, przedstawicieli kadry, szkoły oraz współpracę technikum z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy.  


- Projekt będzie realizowany w okresie dwuletnim i jest nastawiony na staże zawodowe. Do tego dochodzą zakupy pomocy dydaktycznych oraz zajęcia miękkie przygotowujące do matur i egzaminów zawodowych. Staże to bogatsza wersja praktyk. Uczeń będzie mógł realizować w wakacje staż w branżach technik weterynarii, technik krajobrazu rolnictwa oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Są to staże przeprowadzane u pracodawców z powiatu rypińskiego - opowiada dyrektor CKR w Nadrożu Radosław Wiśniewski.  
Łącznie w poniedziałek podpisano ponad 40 umów. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: