Zmiana pokoleniowa, duży wzrost wartości majątków i zawrót głowy od miliardów... Prestiżowy miesięcznik „Forbes” opublikował swoją listę 100 Najbogatszych Polaków. Są na niej również kujawsko-pomorskie akcenty.
Lista 100 Najbogatszych Polaków miesięcznika „Forbes” to efekt analizy danych finansowych firm przez ekspertów, brano też pod uwagę wyceny sporządzone przez współpracujące z „Forbesem” banki inwestycyjne. Co ciekawe, przy tworzeniu listy „Forbes” uwzględnia udziały w firmach, nieruchomości, gotówkę uzyskaną z transakcji oraz dywidendy. Nie uwzględnia za to majątku osobistego.
O czym nam mówi Lista Najbogatszych?
Twórcy Listy wskazują na kilka ciekawych tendencji, związanych z rankingiem najbogatszych Polek i Polaków.
- Mimo że gospodarka jest w stagnacji, w ciągu roku majątki czołówki biznesu zgromadzonego na Liście 100 Najbogatszych Polaków wzrosły o 15 proc. Niemal wszyscy na niej zgromadzeni są już miliarderami i coraz bliżej jesteśmy chwili, gdy całą listę najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy – podkreślają Piotr Karnaszewski i Filip Kowalik z „Forbesa”.
Autorzy analizy podkreślają też, że choć nie ma zmiany na szczycie, to mamy wyraźną przemianę pokoleniową i to w samej czołówce. W pierwszej dziesiątce są cztery osoby z nowego biznesowego pokolenia. Twórcy rankingu zauważają też, że wyraźnie wzrosła wartość pierwszej setki: z 248 do 286 mld zł. Dodają również, że od 2019 roku wartość majątków setki najbogatszych Polaków niemal się podwoiła – wówczas były one warte 149 mld zł.
Kto w pierwszej piątce?
Tu mamy akurat same znane nazwiska. Numer jeden to Michał Sołowow – 27,25 mld (chemia, wyposażenie wnętrz, energetyka). Na drugim miejscu znalazł się Tomasz Biernacki – 23,62 mld (handel – znana również w naszym regionie sieć Dino). Na ostatnim miejscu podium uplasował się Jerzy Starak – 19,47 mld (farmacja).
Czwarte miejsce przypadło Sebastianowi Kulczykowi – 9,38 mld (chemia, inwestycje), a piąte Bogusławowi Cupiałowi – 8,17 mld (produkcja kabli). I tu mamy regionalny akcent. Bogusław Cupiał to jedyny właściciel przedsiębiorstwa Tele-Fonika Kable S.A. A Tele-Fonika ma zakład w Bydgoszczy, czyli dawną Bydgoską Fabrykę Kabli.
A jak tam Kujawy i Pomorze?
Na liście znaleźć można więcej kujawsko-pomorskich akcentów.
- Między innymi na 16. miejscu znalazł się Leszek Boruch (3,57 mld). Jego założony w 1990 roku Chemirol to gigant polskiego rynku handlu nawozami i produktami dla rolników. A Kujawy i Pomorze? Leszek Boruch przejął m.in. Polmos Toruń, a także kupił hotele Solaris w Toruniu i Amazonka w Ciechocinku.
- Na 33. miejscu uplasował się Mieczysław Kaliski z rodziną, (2,3 mld). Jak pisze "Forbes" wywodząca się z Golubia-Dobrzynia firma Agrolok jest dostawcą szerokiego asortymentu produktów dla rolników. Firmę założył Mieczysław Kaliski, z biegiem lat poszerzając swoją ofertę – m.in. o nawozy, środki ochrony roślin, nasiona czy też zboża.
- Miejsce 43. to Marek, Łukasz i Hubert Małeccy (1,93 mld), czyli należąca do rodziny Małeckich firma Solbet. To największy w Polsce producent betonu komórkowego. Jak podkreśla „Forbes”, z zakładów w Solcu Kujawskim pochodzi jedna trzecia autoklawizowanego betonu komórkowego, a firma szczyci się 70-letnią historią.
- Miejsce 87 i 93 to znani torunianie - Kazimierz Herba (1,03 mld) oraz Wiesława Herba (1,0 mld). Jak pisze „Forbes”: „Dla spółki Neuca pandemia okazała się niezwykle udanym okresem. Dobrze wykorzystała zwiększony popyt na leki i niemal podwoiła swoją wartość. Dzięki temu jej twórca – Kazimierz Herba – wrócił na listę najbogatszych Polaków. Jednocześnie spółka wyszła poza sprzedaż leków, rozwijając się na rynku ubezpieczeń zdrowotnych (TUZ), przychodni (Świat Zdrowia) oraz badań klinicznych (MTZ Clinical Research, Exom Group). Na początku zeszłego roku przejęła OncoBay Clinical, amerykańską spółkę generującą około 70 mln dol. przychodów rocznie. Dzięki tej akwizycji Neuca wyrasta na jedną z największych niezależnych firm w obszarze badań klinicznych w Europie”.
- Wreszcie 98. miejsce to rodzina Frischke (0,87 mld) – debiutanci na liście, przedstawiciele sektora drobiarskiego (Polska jest tu europejskim potentatem). Jak pisze „Forbes” firma stworzona przez braci Frischke, w 2009 roku przejęła Bydgoskie Zakłady Mięsne. Od lat jest dostawcą mięsa drobiowego do KFC w całej Europie.
Na zdjęciu: siedziba toruńskiej Neuki.