Publiczna Uczelnia Zawodowa, Regionalny Szpital Specjalistyczny i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski podpisali 28 marca list intencyjny dotyczący współpracy. Dzięki temu uczelnia będzie mogła w przyszłości rozwijać kierunek medyczny.
Publiczna Uczelnia Zawodowa powstała w listopadzie ubiegłego roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie na specjalistyczne kadry niezbędne w polskim przemyśle zbrojeniowym. Tu będą się kształcili inżynierowie, którzy zasilą między innymi kadry Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. w Grudziądza.
Od przyszłego roku akademickiego uczelnia ma uruchomić mechatronikę. Obszar kształcenia ma być szerszy, czemu służyć ma między innymi ścisła współpraca z grudziądzkim szpitalem.
– Chodzi tu o kierunki medyczne i kształcenie pielęgniarek, położnych czy diagnostów medycznych – wyjaśnia prezydent Maciej Glamowski. - Wszystko z wykorzystaniem zasobów naszej lecznicy. Bardzo zależy mi na tym, aby Grudziądz stawał się miastem akademickim.
W Planach Publicznej Uczelni Zawodowej planowane jest jeszcze uruchomienie kierunków związanych z bezpieczeństwem: Systemy obronności państwa oraz Bezpieczeństwo i Logistyka.
Mechanotronika
Pierwszym kierunkiem uruchomionym w 2024 roku będzie mechatronika. Studenci studiować będą na dwóch specjalnościach:
- Automatyka i sterowanie maszyn – specjalność przygotowuje specjalistów, którzy będą mieli wiedzę oraz umiejętności z zakresu projektowania, konstruowania i badań systemów sterowania, kreowania zachowań inteligentnych oraz zarządzania procesami produkcji, automatyzacji i robotyzacji.
- Mechatronika stosowana – specjalność ukierunkowana jest na przekazywanie wiedzy i umiejętności z zakresu: projektowania, eksploatacji, obsługi i diagnostyki urządzeń mechatronicznych stosowanych w przemyśle.