Skrzynie pełne eksperymentów, pokazy naukowe, otwarte pracownie, warsztaty oraz debata o sztucznej inteligencji - takie atrakcje przygotował Młyn Wiedzy na swoje 10-lecie. Centrum Nowoczesności świętować będzie w dniach 11-12 listopada. Wstęp na wszystko będzie bezpłatny.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało otwarte 9 listopada 2013 roku w dawnych silosach zbożowych i młynie żytnim. Projekt został zrealizowany przez Gminę Miasta Toruń za blisko 21 mln złotych. Na początku grudnia 2019 roku zostały udostępniony dwa budynki mieszczące Centrum Innowacyjnej Edukacji. Powstała tam interaktywna wystawa o dojrzewaniu, sale warsztatowe oraz salę konferencyjną. Obecnie w Młynie Wiedzy jest dostępnych 12 interaktywnych wystaw, w tym jedyna w Polsce, ekspozycja poświęcona procesowi dojrzewania człowieka "Ścieżki dorastania".
10 lat Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w liczbach:
- 16149 tur zwiedzania
- 3543 laboratoria
- 5504 warsztaty
- 2301 ścieżek tematycznych na wystawach
- 796 zajęć dla przedszkolaków
- 10 wystaw zaprojektowanych przez Centrum
- 39 wystaw czasowych
- 12 obecnie dostępnych wystaw w obu budynkach
- 782474 osób, które zwiedziły wystawy w głównym budynku Młyna
- 81108 osób, które zwiedziły wystawę "Ścieżki dorastania" w Centrum Innowacyjnej Edukacji
- 85451 uczestników warsztatów
- 33569 uczestników zajęć w laboratoriach
- 20729 uczestników ścieżek tematycznych na wystawach
- 1132 uczestników pokazów przygotowanych przez Centrum
- 619174 uczestników wydarzeń w infrastrukturze Młyna
- 292031 uczestników wydarzeń poza infrastrukturą CNMW
- Największym sukcesem zespołu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są nasi odwiedzający - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor placówki. - Gościło u nas w ciągu tych dziesięciu lat blisko dwa miliony osób. To znaczy, że nasza oferta jest atrakcyjna, interesująca i potrzebna. Moim marzeniem jest to, żebyśmy mogli częściej zmieniać wystawy i budować coraz to nowsze przestrzenie. To jest bardzo kreatywna i pobudzająca praca. Jeżeli moglibyśmy tych wystaw więcej tworzyć, to jesteśmy na taką pracę zawsze gotowi. W ten weekend zapraszamy na świętowanie naszej rocznicy, ale już przygotowujemy oferty na ferie, mikołajki i myślimy o dalszych atrakcjach.
Obchody 10-lecia odbędą się 11 i 12 listopada
- "Pracownia kolorowych eksperymentów" - uczestnicy samodzielnie wykonają różnorodne kolorowe doświadczenia. W pracowni biologicznej będzie można zapoznać się z instrukcją obsługi życia. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym właściwie jest DNA, własnoręcznie uzyskają je z materiału biologicznego oraz przyjrzą mu się pod mikroskopem. W pracowni fizycznej odbędą się warsztaty związane z optyką.
- Wystawy w głównym budynku poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Poznamy go jako lekarza, urzędnika i pracownika kancelarii. Odwiedzający będą mogli zapoznać się z ziołami używanymi w Polsce czasów kopernikańskich, a także przygotować dla siebie własną mieszankę przypraw. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała praca w ówczesnej kancelarii. Poza tym sami wcielą się w pisarza sprzed wieków i spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem, przygotowując dokument opatrzony pieczęcią. Goście zajrzą też do pracowni astronomicznej Kopernika i poznają obecność słynnego astronoma w sztuce.
- Skrzynie pełne eksperymentów. Znajdą się tam takie przedmioty jak soczewki, zaczarowane okulary, papier termoczuły, grający balon, znikającą moneta, kołyska Newtona, żyroskopowe bączki czy kula plazmowa.
- Pokaz naukowy "The Rubber Duck Show", w którym głównymi bohaterami będą gumowe kaczki. Będzie można zobaczyć widowisko związane z fizyką, matematyką i nie tylko. Pokazy odbędą się w przestrzeni wystawy "Rzeka".
- Debata poświęcona sztucznej inteligencji odbędzie się 12 listopada w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Udział zapowiedzieli: prof. dr hab. Włodzisław Duch, prof. dr hab. Andrzej Dragan oraz dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK. Debatę będzie moderował redaktor Patrycjusz Wyżga z Radia 357, które jest partnerem wydarzenia. Będzie można ją oglądać na żywo na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
- 12 listopada będzie również okazja do wysłuchania audycji "Patronautyka" na antenie Radia 357, która będzie nadawana z Centrum Innowacyjnej Edukacji w godz. 12:00-14:00. Gośćmi Patrycjusza Wyżgi będą: dr Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, prof. dr hab. Ireneusz Grabowski, dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK, kierownik Katedry Badań nad Nauką i Szkolnictwem Wyższym w Instytucie Socjologii UMK.
- Punkt profilaktyczny o uzależnieniach behawioralnych. Będzie można porozmawiać z pedagogiem i psychologiem o problemach związanych z wychowaniem i dorastaniem. W przypadku potrzeby wsparcia osoby na stanowisku pokierują do odpowiednich specjalistów i wskażą placówki, które mogą dokonać diagnozy i prowadzą terapię uzależnień behawioralnych. Przygotowano również warsztat profilaktyczny dla rodziców i opiekunów związany z uzależnieniami behawioralnymi.
Szczegółowy program jubileuszu 10-lecia działalności Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można znaleźć TUTAJ.