Platforma Real Estate Digital Data opublikowała raport dotyczący rynku magazynowego w 2024 roku. Wśród rejonów Polski zestawionych w dokumencie znalazły się Bydgoszcz oraz Toruń. Jak wygląda sytuacja w dwóch głównych ośrodka naszego województwa?
Jak stoimy na tle innych?
W raporcie platformy REDD ujęto 13 głównych rynków magazynowych w kraju. Bydgoszcz oraz Toruń zostały sklasyfikowane razem. Oprócz stolic kujawsko-pomorskiego w dokumencie figurują: Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Polska Zachodnia, Szczecin, Polska Wschodnia, Kraków, Opole oraz Kielce.
Podaż magazynowa w 2024 roku w skali kraju wyniosła 34, 74 miliona mkw. To najlepszy wynik w ciągu ostatniej dekady. W 2014 roku podaż magazynowa wyniosła 10,6 miliona mkw. Co ciekawe, wzrost w ciągu trzech ostatnich lat wyniósł, aż +40 proc.
- Rynek wynajmu powierzchni magazynowych w Polsce przechodzi obecnie fazę stabilizacji po okresie dynamicznego wzrostu. Kluczowym motorem popytu pozostają sektor e-commerce oraz handel detaliczny plus coraz częściej produkcja, które generują znaczne zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty. Najemcy coraz częściej oczekują powierzchni spełniających najwyższe standardy efektywności energetycznej oraz zgodnych z zasadami ESG, co wymusza na deweloperach inwestowanie w ekologiczne rozwiązania, często zwiększając koszty budowy - zauważa Tomasz Puch - założyciel firmy BTV, która zarządza nieruchomościami logistycznymi.
W Bydgoszczy oraz w Toruniu podaż magazynowa w 2024 roku wyniosła 780 tysięcy mkw. Plasuje to dwa główne ośrodki naszego województwa na 11. miejscu. Za nami są - Opole (300 tysięcy mkw.) oraz Kielce (130 tysięcy mkw.). Bezwzględnym liderem jest Warszawa z podażą magazynową na poziomie 7,1 miliona mkw.
Niemniej w Bydgoszczy i w Toruniu wciąż powstają kolejne magazyny. Powierzchnia w budowie pod koniec 2024 roku wyniosła 152,24 tysięcy mkw. To daje Bydgoszczy i Toruniowi czwartą lokatę w kraju. Główne ośrodki naszego regionu sklasyfikowano tuż za: Wrocławiem (452,42 tys. mkw.), Górnym Śląskiem (415,8 tys. mkw.) oraz Warszawą (163,7 tys. mkw.). Łącznie pod koniec 2024 roku w budowie pozostawało 1,8 miliona mkw.
Przestrzeń magazynowa w budowie spekulacyjnie to 54 tysięcy mkw., zaś będąca w budowie, ale już zabezpieczona to 98 tysięcy mkw. - Zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowym w Polsce pozostaje wysokie, jednak wiele firm przyjmuje postawę wyczekującą, uzależniając decyzje od wzrostu tzw. popytu netto – wskaźnika określającego realne zapotrzebowanie na dodatkowe powierzchnie. Obecne warunki ekonomiczne, takie jak inflacja, koszty budowy i konsumpcja, powodują ostrożniejsze podejście do nowych projektów. Zarówno inwestorzy, jak i najemcy skupiają się na lokalizacjach o wysokim potencjale zwrotu oraz na obiektach spełniających standardy zrównoważonego rozwoju - czytamy w raporcie.
Planowane przestrzenie magazynowe w Bydgoszczy i Toruniu pod koniec 2024 roku to 240 tysięcy mkw. Daje to 11. miejsce w rankingu. Mniej planuje się w: Krakowie (150 tysięcy mkw.), Polsce Wschodniej (70 tysięcy mkw.) oraz w Kielcach (20 tysięcy mkw.). Prym wiedzie Polska Centralna, gdzie planuje się budowę ponad 2 milionów mkw. powierzchni magazynowych. Dla porównania pod koniec 2023 roku w Bydgoszczy i Toruniu były to 332 tysiące mkw.
Niskie stawki czynszu
Według danych raportu platformy REDD w 2024 roku stawki czynszu za powierzchnie magazynowe w Bydgoszczy i Toruniu wahały się między 3,25 a 3,90 euro za mkw. Największa rozpiętość jest dostrzegalna w Warszawie. Tam dolny próg to 3,10 euro, zaś górny to 9,10 euro.
- Mieszkania w Toruniu najdroższe w regionie
- Produkcja słodyczy to jej wielka pasja NASZ WYWIAD
- S10. Rusza budowa najdłuższego odcinka