O Pracowniczych Planach Kapitałowych dyskutuje się zwykle w kontekście opłacalności tego systemu dla pracobiorcy i przyszłego emeryta. Obowiązki mają tu jednak przede wszystkim pracodawcy – i to oczywiście nie tylko duże przedsiębiorstwa. Polski Fundusz Rozwoju sprawdza, czy wszystkie firmy, które powinny to zrobić, wprowadziły program w życie.
PPK to ogólnokrajowy projekt, mający zwiększyć bezpieczeństwo emerytalne Polaków. Jak podsumowywał niedawno parkiet.com, dzięki PPK liczba oszczędzających na emerytury Polaków wzrosła z 1 mln do 5 mln – problem w tym, że mimo dopłat od pracodawcy i państwa ponad połowa uprawnionych z programu wciąż nie korzysta.
Kto nie musi zawierać umowy PPK?
PFR to tak zwana instytucja wyznaczona, która pomagać ma przedsiębiorcom w wypełnianiu obowiązków związanych z PPK. Przypomnijmy, że podmioty zwolnione z udziału w PPK to mikroprzedsiębiorcy (którym wszyscy pracownicy złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK) oraz – pod pewnymi warunkami – przedsiębiorcy prowadzący Pracownicze Programy Emerytalne.
- Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. W sumie około 86 tysięcy pracodawców otrzyma w najbliższym czasie pismo od Polskiego Funduszu Rozwoju, który realizuje wynikający z ustawy obowiązek sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK wdrożyły program w swoich firmach. Co istotne, projektując przepisy o PPK, ustawodawca przewidział nie tylko mechanizm kontrolny, lecz także zapewnił funkcjonowanie instytucji wyznaczonej, która umożliwia dostęp do programu każdemu pracodawcy – czytamy w informacji rozsyłanej do mediów.
PFR przypomina tam pracodawcom o obowiązkach związanych z PPK.
W systemie PPK Polski Fundusz Rozwoju TFI pełni rolę wyznaczonej instytucji finansowej, której głównym zadaniem - wynikającym z ustawy o PPK - jest zapewnienie powszechnego dostępu do PPK, bezpieczeństwa systemu oraz ciągłości w zarządzaniu środkami. Polski Fundusz Rozwoju prowadzi ewidencję Pracowniczych Planów Kapitałowych, ma również obowiązek sprawdzania, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK wprowadziły program w życie. Jak informuje PFR, co kwartał otrzymuje on z ZUS informację o płatnikach, którzy deklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione i sprawdza, czy widnieją oni we wspomnianej ewidencji. „Jeśli pracodawca, który jest płatnikiem składek na ZUS, nie widnieje w ewidencji PPK, PFR wzywa taki podmiot do zawarcia umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową, czyli PFR TFI” – czytamy w informacji przekazanej przez PFR.
Co powinien zrobić przedsiębiorca, który otrzyma wezwanie?
- Pracodawca, który nie posiada umowy o zarządzanie PPK, powinien zawrzeć ją z wyznaczoną instytucją finansową, czyli PFR TFI. Ma na to 30 dni od otrzymania wezwania. Jeśli firma otrzymała wezwanie, a ma już zawartą umowę o zarządzanie PPK – z instytucją wyznaczoną lub inną instytucją finansową - także powinna skontaktować się z PFR i przekazać taką informację. – informuje agencja SEC Newgate Group na zlecenie PFR - W obu przypadkach ostatnim krokiem, jaki powinien zrobić przedsiębiorca, jest przekazanie informacji do PFR o spełnieniu obowiązków wynikających z ustawy o PPK.
Polski Fundusz Rozwoju udostępnił w tym celu elektroniczny formularz, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą przesłać odpowiednie oświadczenie - o podpisaniu umowy lub zwolnieniu z obowiązku utworzenia PPK.