Przed nami Blue Monday 2024. Co to właściwie za dzień?

Puls Dnia
Styl Życia
m
Fot. Pixabay

Przed nami kolejny Blue Monday. Czym właściwie jest ten dzień? Skąd się wzięła jego nazwa? Kiedy wypada w 2024 roku? Czy warto się nim przejmować?

Zapraszamy do materiału.

 

  • Skąd to określenie i co właściwie znaczy?


Dosłownie tłumaczona nazwa Blue Monday oznaczałaby niebieski poniedziałek, jednak zdecydowanie nie kolor autor miał na myśli.  Angielski idiom "feeling blue" to nic innego jak złe samopoczucie, bycie smutnym, przygnębionym. Termin stworzył brytyjski psycholog Cliff Arnall i co bardzo ciekawe po latach wyszło na jaw, iż miał on służyć promocji zimowej oferty biura podróży. Chwytliwe określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku miało przyciągnąć klientów, być zachętą do wykupowania w tym okresie wakacji.

  •  Jak tłumaczy się wybór daty?


Cliff Arnall tłumaczył wybór daty kilkoma czynnikami:


meteorologicznymi – wpływ pogody na ludzi, czyli niska temperatura, krótki dzień, małe nasłonecznienie – to wszystko niewątpliwie sprawia, że brakuje nam energii i czujemy się przygnębieni,
ekonomicznymi – styczeń to czas spłaty długów zaciągniętych na koniec minionego roku, na prezenty i organizację świąt, 
psychologicznymi – dopadają nas niespełnione postanowienia, czyli bilans minionego roku.
Tym samy Blue Monday zyskał miano najbardziej depresyjnego dnia w roku.

  • Kiedy Blue Monday w tym roku?


Data wyznaczona jest na trzeci poniedziałek pierwszego miesiąca roku, zatem w 2024 Blue Monday wypada dnia 15 stycznia. Czyli jutro.

  • Nie dajmy się zwariować...


Termin Blue Monday stał się na przestrzeni lat bardzo popularny i co roku opanowuje media. Pamiętajmy jednak, że jego teoria nie ma poparcia żadnymi naukowymi badaniami. Blue Monday od początku był tylko chwytem marketingowym. A może tak warto by było spojrzeć na Blue Monday z innej perspektyw? I zamiast utwierdzać się w styczniowej chandrze zmobilizować do działania! Nowy rok, nowe postanowienia i nowa szansa na ich realizację😉