Blokada każdego większego miasta w Polsce - taka rzeczywistość czeka nas już od najbliższej środy, 20 marca. Rolnicy zapowiadają, że nie odpuszczą przez kolejne 30 dni. W związku z tym należy spodziewać się utrudnień na drogach dojazdowych, autostradach i przejściach granicznych. W kujawsko-pomorskim zgłoszono dotychczas 24 rolnicze blokady, chociaż niektóre gminy oraz miasta, jak np. Bydgoszcz próbują temu przeciwdziałać.
Generalnie protesty rolnicze zapowiedziane zostały w 500 miejscach w Polsce, a rolnicza "Solidarność" uprzedziła o "najeździe gwiaździstym" na każde miasto wojewódzkie w Polsce. Przypomnijmy, że protesty rolnicze trwają od wielu tygodni. Demonstrujący domagają się zmian w Zielonym Ładzie. Dotychczas zapowiedziane przez komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, ustępstwa unijne nie spodobały się rolnikom. Ci nadal chcą protestować, mimo że Bruksela odchodzi od obowiązkowego ugorowania i ograniczenia pestycydów, Zamiast nakazów i zakazów mają być finansowe zachęty dla rolników.
Protesty rolnicze w kujawsko-pomorskim
Blokady rozpoczną się tuż po północy, 20 marca. Ciągniki i pojazdy rolnicze zablokują tym razem ruch na obwodnicy i drogach wylotowych w województwie kujawsko-pomorskim. W Bydgoszczy protestujący chcą sparaliżować ruch także na moście na Wiśle, a zgromadzenie ma się odbyć też przed kujawsko-pomorskim urzędem wojewódzkim. Rolnicy chcą zablokować główne drogi: Armii Krajowej i Gdańską w Osielsku, ale też alternatywny wjazd do Bydgoszczy przez Jarużyn i Strzelce Dolne
Oto lokalizacje protestów rolników, 20 marca 2024 r.:
- Białe Błota (rondo turbinowe przed lotniskiem)
- Brzoza - Stryszek
- Bydgoszcz - Most Fordoński - stacja Dulcet
- Bydgoszcz - urząd wojewódzki
- Bydgoszcz Fordon – policja - lasek
- Bydgoszcz – Osielsko - ul. Armii Krajowej – Gdańska - stacja
- Bydgoszcz - ul. Nakielska
- Bydgoszcz - ul. Sudecka - Pelplińska
- Grębocin
- Koronowo - Rondo Lotników Koronowskich
- Lubicz
- Łysomice
- Nowy Ciechocinek
- Osówiec koło Nakła
- Pawłówek
- Przyłubie i Chrośna
- Strzelno
- Strzyszewo
- Szosa Chełmińska
- Świecie - zjazdy rondo na S 5
- Toruń DK 80 - na wysokości ojca Rydzyka
- Tryszczyn
- Trzeciewiec - węzeł
- Żnin
Władza zabrania protestów
Jednak niektóre samorządy zakazały protestów na swoim terenie. Chodzi o gminy Białe Błota i Nową Wieś Wielka. Rolnicy zdążyli się już odwołać do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy od tych decyzji, lecz ten podtrzymał zakaz. Demonstrujący podkreślają jednak, że nie odpuszczą i możliwe, że mimo zakazu będą protestować.
Z kolei w Toruniu protest rozpocznie się o godz 6 rano, 20 marca i potrwa przez 48 godzin. Planowana jest blokada ronda przy Centrum Handlowym „Plaza” oraz odcinka od ronda przy CH „Plaza” do „Castoramy”. - Możliwy jest również przejazd protestujących do skrzyżowania ul. Szosa Chełmińska z Polną (przy stacji „Orlen”) - informuje toruński Urząd Miasta. Pierwotnie na miesiąc zgłoszono także blokadę skrzyżowania drogi krajowej nr 91 z drogą wojewódzką nr 552 w Łysomicach. Na szczęście - dla kierowców - gminie i policji udało się wynegocjować skrócenie protestu do jednego dnia. Blokada będzie trwać w godz. 8-20.
Protesty (w różnych godzinach) odbędą się także w sześciu innych miejscach w okolicy Torunia:
Lubicz Dolny
skrzyżowanie DK 10 z ul. Dworcową w Lubiczu Dolnym
skrzyżowanie DK 10 z ul. Zbożową w Lubiczu Dolnym
skrzyżowanie DK 10 z drogą 552 i ul. Mostową w Lubiczu Dolnym
w godz. 07:00 - 20:00Złotoria
Skrzyżowanie dróg 657 i 654 ul. Pomorska i Toruńska w Złotorii
w godz. 07:00 - 20:00
Łysomice
Skrzyżowanie drogi DK 91 z drogą 552 w Łysomicach
od godz. 8:00 na 30 dni
Czernikowo
Słowackiego do krzyżowanie DK 10, ul. Szkolna od strony Toruniaw godz. 07:00 - 19:00
Mazowsze
Mazowsze: skrzyżowanie dróg na trasie Czernikowo - Świętosław - Mazowsze - Trutowo
- w godz. 07:00 - 19:00
- Gronowo/Grębocin
- Gronowo skrzyżowanie na światłach DK Gronówko; Rondo Solidarności w Gronowie DK 15 zjazd na autostradę
- skrzyżowanie Brzeźno - Młyniec
- Grębocin skrzyżowanie
- Rogówko skrzyżowanie
w godz. 07:00 - 20:00
Komunikacja miejska z problemami
Z powodu protestów rolniczych inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Autobusy miejskie z Torunia nr 111 i 112. będą kursowały normalnie, ale od ok. godz. 8, gdy przejazd zostanie zablokowany, trasy zostaną skrócone do Rogówka, Grębocina i Kolonii Papowskiej. W przypadku zablokowania skrzyżowania w Grębocinie, autobusy tych linii będą dojeżdżały prawdopodobnie do pętli nad Strugą. W przypadku zablokowania ul. Olsztyńskiej, oprócz wymienionych już linii nr 111 i 112, wystąpią utrudnienia także na liniach miejskich nr 30, 39 i 44, co będzie skutkować opóźnieniami bądź skróceniem tras do przystanku Cegielnia. Aktualne informacje na temat utrudnień będzie przekazywać Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu na swojej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku. Podobnie kwestię informowania o utrudnieniach w transporcie zbiorowym rozwiązała Bydgoszcz.