Z nowego rozporządzenia, opublikowanego na rządowych stronach legislacyjnych, wynika, że stawki opłat za pobór wód podziemnych, jak i powierzchniowych, mają pozostać na dotychczasowym poziomie. Ma to na celu wyodrębnienie górnej jednostkowej stawki opłat za usługi wodne za pobór wód podziemnych w formie opłaty zmiennej do celów pomp ciepła i akumulatorów ciepła warstwy wodonośnej.
Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, zaproponowane w ustawie rozwiązania miały upowszechnić stosowanie takich instalacji jak właśnie pompy ciepła i akumulatory ciepła.
W projekcie przyjęto górną stawkę opłaty za pobór wód do celów pomp ciepła w wysokości 1,00 zł za 1 MWh energii cieplnej wyprodukowanej lub pobranej przez instalacje oraz 0,80 gr za 1 m sześc. poboru bezzwrotnego wody technologicznej.
To ma zapobiec powrotowi do metod nieekologicznych oraz zmobilizować mieszkańców do pozyskiwania energii cieplnej ze źródeł odnawialnych przez inwestycję w tego rodzaju źródła cieplne.
Jeśli projekt zostanie przyjęty, ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.