Prohibicja w Świeciu. To nie pierwsze takie miasto w regionie

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. 123rf

Świecie dołączyło do listy miast, w których nie będzie można nabyć alkoholu w godzinach nocnych. Co ciekawe, podobne uchwały obowiązują już w kilku miejscowościach na Kujawach i Pomorzu.

 

Świecka prohibicja

Podczas zorganizowanej w czwartek (28.09) sesji, radni ze Świecia przyjęli uchwałę w sprawie wprowadzenia ograniczenia nocnej sprzedaży napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Oznacza to, że od 22 do 6 nie będzie można zakupić alkoholu w sklepach oraz na stacjach benzynowych. Zakaz nie dotyczy pubów, klubów nocnych, barów i restauracji.

 

Prohibicja pomoże walczyć z wandalami?

Zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych będzie obowiązywał od 21 października. Decyzja cieszy mieszkańców, ponieważ wprowadzona prohibicja to element walki z wandalami. Do świeckiego magistratu wpłynęła petycja w sprawie zamknięcia lub skrócenia godzin otwarcia jednego ze sklepów monopolowych przy ulicy Wojska Polskiego 79A.

Władze miasta dostrzegły w tym większy problem, dlatego postanowiły przeprowadzić konsultacje społeczne. Wynik badania pokazał, że mieszkańcy Świecia chcą ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu.

 

- Osoby przebywające w rejonie punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz znajdujące się w stanie po spożyciu alkoholu bardzo często nie potrafią kontrolować swoich emocji. Zachowują się wulgarnie i agresywnie w stosunku do innych mieszkańców, zakłócają spokój, wszczynają awantury, niszczą mienie publiczne i prywatne, zanieczyszczają miejsca publiczne oraz dopuszczają się nieobyczajnych wybryków. Ponadto swoim postępowaniem wpływają demoralizująco na małoletnich - mówi  Klaudia Subkowska, koordynator Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Świeciu.

Jakich efektów oczekują władze Świecia? - Spodziewamy się wzrostu poprawy bezpieczeństwa w obrębie miejsc sprzedaży napojów alkoholowych, ograniczenia ilości interwencji spowodowanych niewłaściwym zachowaniem oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Na bieżąco monitorujemy powyższy problem, kontrolujemy sprzedaż napojów alkoholowych zgodnie z posiadanym zezwoleniem, nadal będziemy dokonywać kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz będziemy reagować na ewentualne ponowne zgłoszenia mieszkańców - zapewnia Subkowska.

 

Gdzie jeszcze obowiązuje nocna prohibicja?

Samorządy mogą ograniczać możliwość sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych od 2018 roku. Zawdzięczają to zapisom z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakazy mogą dotyczyć całych gmin lub tylko wybranych dzielnic. Do tej pory z tego przepisu skorzystało ok. 10 proc. jednostek samorządowych w całym kraju.

Jedynym z pierwszych miast z zakazem był Olsztyn. Tam prohibicja obowiązuje od 2018 roku i przynosi realne efekty. Władze zauważyły spadek o 47 proc. zakłóceń porządku publicznego. Nocna prohibicja od północy do 5:30 obowiązuje od 1 lipca 2023 roku także w Krakowie. Podobnym tropem poszło Zakopane, gdzie zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje w godzinach 23-6 od ponad roku.

Są też miasta, gdzie ograniczenia obowiązują tylko w niektórych dzielnicach. I tak w gdańskim Śródmieściu od 23 do 6 rano ciężko o zaopatrzenie się w mocniejsze trunki. Inne godziny wybrały: Wrocław (tu zakaz obowiązuje na Starym Mieście) oraz Poznań (Stare Miasto, św. Łazarza i Wilda), w tych miastach prohibicja obowiązuje od 22 do 6.

 

Prohibicja na Kujawach i Pomorzu

Od 23 września 2021 roku alkoholu nie kupimy na terenie bydgoskiego Starego Miasta. Ma to związek z utworzeniem Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy, na którego terenie nie można kupić alkoholu w sklepach od 22 do 6.

Prohibicja od 22 do 6 w Kowalu. Uchwałę w tej sprawie tamtejsi radni podjęli już w 2018 roku. Krótszy staż ma Aleksandrów Kujawski, gdzie zakaz w godzinach 23-6 wprowadzono pod koniec ubiegłego roku na wniosek mieszkańców.

Co ciekawe, w Toruniu od 2018 roku w ogóle nie można kupić alkoholów mocniejszych niż 4,5 proc. za wyjątkiem piwa. Zakaz nie dotyczy tych stacji, przy których działają punkty gastronomiczne, o ile znajdują się w stałych obiektach budowlanych, dzięki temu właściciele nie mogąc obejść przepisu uruchamiają, punkt sprzedaży w namiocie.