Problemy demograficzne kujawsko-pomorskiego. W Wąbrzeźnie mają pomysł, jak wesprzeć młodych rodziców.

Region Raport
Styl Życia
Oficjalna inauguracja projektu „Kursu na Dziecko w Wąbrzeźnie”
Anna Borowska/Urząd Miasta Wąbrzeźno

W ciągu dekady w kujawsko-pomorskim ubyło 90 tys. mieszkańców. Są oczywiście powiaty, w których przyrost naturalny ma nieco wyższe wskaźniki, ale są i takie, w których wyludnianie się to już poważny problem - jak w pasie południowym województwa, a zwłaszcza w powiatach włocławskim i radziejowskim. W 12-tysięcznym Wąbrzeźnie sytuacja też nie jest wesoła - stąd pomysł "edukacyjny".


Generalnie cały powiat wąbrzeski należy do grupy powiatów ze wskaźnikiem przyrostu naturalnego – według ostatniego raportu Urzędu Statystycznego  Bydgoszczy – od – 5,99 do -4. To druga grupa, po tej najbardziej zagrożonej wyludnieniem. W Wąbrzeźnie postanowiono coś z tym zrobić, oczywiście na miarę możliwości. Pomysł wart jest uwagi, zważywszy również na kiepskie efekty projektów centralnych i problemy całej Polski z przyrostem naturalnym.


Dlaczego się wyludniamy?


- Problem jest szczególnie widoczny w małych polskich miastach i miasteczkach, z których młodzi ludzie zaraz po maturze wyprowadzają się do większych ośrodków miejskich i tam studiują, pracują, kupują lub wynajmują mieszkania i tam też najczęściej – jeśli w ogóle - zakładają rodziny. – czytamy w komunikacie miejskim, promującym projekt - Powrotów do rodzinnych miejscowości jest coraz mniej, a tym samym – liczba mieszkańców polskich miast i miasteczek drastycznie spada.


Trudno się z tym nie zgodzić, autorzy komunikatu wymieniają różne przyczyny takiego stanu rzeczy: od kwestii finansowych, bytowych, niestabilnej sytuacji zawodowej, po przyczyny zdrowotne, czyli przede wszystkim problemy z niepłodnością, ale i obawy, związane z poczuciem brakuje wiedzy dotyczącej opieki nad dzieckiem oraz kompetencji rodzicielskich. W Wąbrzeźnie postanowiono popracować nad tym ostatnim aspektem.


Dlaczego akurat taka forma pomocy?


– Inwestujemy w infrastrukturę rekreacyjną, unowocześniamy oświatę, pobudzamy do rozwoju budownictwo mieszkaniowe, a za chwilę ruszamy z budową pierwszego żłobka publicznego w naszym mieście. Mimo to, w Wąbrzeźnie każdego roku notujemy ujemny przyrost naturalny, który w 2022 r. sięgnął rekordowego poziomu -7,91 proc. – informuje w komunikacie prasowym Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna - Jako samorząd miejski mamy bardzo ograniczone możliwości wpływu na narzędzia bezpośrednio poprawiające poczucie bezpieczeństwa młodych rodziców – to nie my odpowiadamy za opiekę zdrowotną w mieście, jesteśmy zbyt małym samorządem, aby pozwolić sobie na dodatkowe finansowanie procedur in-vitro, nie mamy żadnego wpływu na krajową politykę prorodzinną np. w zakresie zmian w kodeksie pracy czy poziomu wynagrodzeń w prywatnych przedsiębiorstwach. Ale szukamy dostępnych dla nas rozwiązań i jednym z nich jest innowacyjny w skali kraju projekt sfinansowania młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do „Kursu na Dziecko”, czyli kursu on-line z najbardziej aktualną i sprawdzoną wiedzą dotyczącą przygotowania do porodu i pielęgnacji oraz profilaktyki zdrowotnej niemowląt.


Zaczęto od ankiety, przeprowadzonej wśród młodych wąbrzeźnian. Z 220 mieszkańców, którzy wypełnili ankietę i odpowiedzieli na pytanie: „Jaki rodzaj zewnętrznego wsparcia pomógłby Ci szybciej zdecydować się na rodzicielstwo?”, ponad 15 proc. osób wskazało, że szerszy dostęp do wiedzy oraz wsparcie eksperckie w  zakresie przygotowania do rodzicielstwa i opieki nad niemowlakiem byłyby czynnikami skłaniającymi ich do decyzji o poszerzeniu rodziny – bardziej niż np. wsparcie finansowe w przygotowaniu wyprawki dla niemowlęcia.


Jak uruchamiano projekt?


Następnie postanowiono uruchomić projekt udostępniania bezpłatnie wszystkim kobietom ciężarnym oraz młodym rodzicom w Wąbrzeźnie kursu online „Kurs na Dziecko”, prowadzonego przez fizjoterapeutkę dziecięcą Ritę Calderaro-Poczmańską (znaną m.in. porad w telewizjach śniadaniowych) we współpracy z wieloma innymi ekspertami z różnych dziedzin opieki nad niemowlętami. Najpierw testowano wersję pilotażową, a  obecnie trwają prace nad wersją pełną dla wszystkich chętnych wąbrzeźnian, spodziewających się narodzin lub posiadających dziecko w wieku 0 do 3 lat.


23 listopada 2023 roku podczas oficjalnej inauguracji projektu „Kursu na Dziecko w Wąbrzeźnie”, połączonej z warsztatami dla młodych mam wąbrzeźnianek, burmistrz Zygnarowski przedstawił założenia projektu i jego twórczynię.


– W dzisiejszym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy nawet w małych miasteczkach – takich jak Wąbrzeźno – mieć kontakt z najlepszymi ekspertami medycznymi jeszcze w czasie ciąży, bez potrzeby wychodzenia z domu – mówiła podczas spotkania Rita Calderaro-Poczmańska – „Kurs na Dziecko” wyposaża nas w wiedzę i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w opiece nad niemowlęciem, jak zapobiegać wadom postawy, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną naszych pociech.


Zapytaliśmy organizatorów o szczegóły tej inicjatywy.

- Mieszkańcy Wąbrzeźna będą mogli się do nas zgłosić, otrzymać dostęp, a następnie zupełnie bezpłatnie skorzystać ze specjalnego kursu prowadzonego przez specjalistów – mówi Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie – wszystkie szczegóły powinny być znane do końca grudnia. Taka forma udziału w kursie będzie dostępna tylko dla mieszkańców Wąbrzeźna.

  • Na zdjęciu: Oficjalna inauguracja projektu „Kursu na Dziecko w Wąbrzeźnie”.