Prezydent Arkadiusz Fajok z absolutorium. Gorąco na sesji w Inowrocławiu. Zmiana przewodniczącego Rady Miejskiej

Puls Dnia
Region Raport
Autor
sesja w Inowrocławiu
Fot. UM w Inowrocławiu

Inowrocław był ostatnim miastem prezydenckim w naszym województwie, w którym odbyła się sesja absolutoryjna. Prezydent Arkadiusz Fajok dostał jednogłośnie absolutorium (23 głosy „za”) i wotum zaufania (13 głosów „za”, 10 wstrzymujących się). W Inowrocławiu przy dyskusji o absolutorium nie było tak ostrych wypowiedzi, jak dzień wcześniej we Włocławku, ale na samej sesji też było gorąco. Doszło bowiem do zmiany przewodniczącego rady i powstania nowej, nieformalnej koalicji.

IV Sesja Rady Miejskiej odbyła się w środę (26 czerwca). Najważniejszym punktem programu miało być oczywiście podsumowanie pracy prezydenta Inowrocławia w roku 2023, choć inne wydarzenia nieco przyćmiły to najistotniejsze  w roku głosowanie.. Radni udzielili prezydentowi Arkadiuszowi Fajokowi wotum zaufania i absolutorium. Dodajmy, że sytuacja była trochę podobna do tej we Włocławku czy Toruniu – głosowano absolutorium dla obecnego prezydenta, choć to nie on w 2023 roku sprawował urząd. O ile jednak we Włocławku i Toruniu nowymi prezydentami zostali byli zastępcy, to Arkadiusz Fajok nie piastował w 2023 roku żadnej funkcji we władzach miasta. Absolutorium dotyczyło więc okresu, kiedy miastem zarządzali Ryszard Brejza, krótko Marek Słabiński, a następnie Wojciech Piniewski.

Nowy przewodniczący, nowa koalicja

W Inowrocławiu doszło za to w środę do zmiany na stanowisku przewodniczącego rady miejskiej, co oczywiście jest wynikiem przetasowań w politycznym układzie rady.

- Radny Damian Polak w imieniu grupy radnych wystąpił z wnioskiem o zmianę na stanowisku przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, którą argumentował brakiem współpracy z radnymi. – informuje kujawy-pomorze.info Anna Kaszak z Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Inowrocławiu - Za dodaniem tego punktu do porządku obrad głosowało 12 radnych. Mając na względzie procedury, Przewodniczący Patryk Kaźmierczak przekazał prowadzenie sesji Wiceprzewodniczącemu Jackowi Tarczewskiemu. Decyzją radnych, Patryk Kaźmierczak został odwołany z funkcji Przewodniczącego Rady Miejskiej, a Robert Rychwicki z funkcji Wiceprzewodniczącego. Przeprowadzono głosowania, podczas których radni wybrali Tomasza Marcinkowskiego na Przewodniczącego Rady Miejskiej Inowrocławia, a Rafała Lewandowskiego na Wiceprzewodniczącego. 

Dodajmy, że za odwołaniem przewodniczącego Kaźmierczaka głosowało 13 radnych, a przeciw odwołaniu - 8 radnych. 2 radnych oddało głosy nieważne. Radny Polak reprezentuje Suwerenną Polskę, radny Patryk Kaźmierczak – KO, a cała sytuacja przypomina trochę tę z tworzenia się struktur zarządzających powiatem inowrocławskim. Tomasz Marcinkowski reprezentuje z kolei ugrupowanie Ewy Koman. Zarząd PO w Inowrocławiu zawnioskował o usunięcie dwóch radnych z PO (trzeci radny sam zrezygnował z przynależności do PO i głosował tak jak radni PiS) za wstrzymanie się od głosu przy głosowaniu nad dodaniem do porządku obrad wniosku o odwołanie przewodniczącego i tym samym doprowadzenia do utraty większości przez PO. Wszystko to oznacza powstanie de facto nowej koalicji w radzie miasta Inowrocławia.

Platforma reaguje

- Na takie zachowania nie ma w Platformie Obywatelskiej RP przyzwolenia. Ludzie PiS i Solidarnej Polski przez lata niszczyli Inowrocław, Polskę, praworządność, prawa kobiet i nie ma żadnej mowy o wchodzeniu z nimi w jakiekolwiek układy – stwierdził w specjalnym oświadczeniu dotyczącym wydarzeń na sesji zarząd PO w Inowrocławiu.

Następnie radni debatowali nad ,,Raportem o stanie Miasta Inowrocławia za rok 2023”, a potem udzielili absolutorium prezydentowi Inowrocławia. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu Inowrocławia za 2023 rok.

Podczas sesji zajmowano się również innymi, bieżącymi tematami, związanymi m.in. z budżetem i wieloletnią prognozą finansową.