"Prawko" stracisz nie tylko za szybką jazdę! Oto przypadki, z których nie zdawaliście sobie sprawy!

Puls Dnia
Styl Życia
#
Fot. Pixabay

Powodów, dla których policja może odebrać nam prawo jazdy w Polsce jest wiele. To nie tylko wspomniane w tytule artykułu - przekroczenie dozwolonej prędkości. Strata "prawka" może być spowodowana m.in. zbyt dużą ilością punktów karnych, jazdą  po alkoholu czy alimentami. 

 

W Polsce o prawo jazdy kategorii B ubiegać się może osoba pełnoletnia. Ściślej ujmując, kurs na prawo jazdy można rozpocząć po ukończeniu 18 lat lub maksymalnie 3 miesiące wcześniej, czyli mając 17 lat i 9 miesięcy. Nie ma też górnej granicy wieku przyszłego kierowcy. Często bowiem potrzeba posiadania prawo jazdy pojawia się ze względu na okoliczności w dość późnym wieku. 

 

Dużo kierowców traci "prawko"

W 2022 r. rządzący ukręcili bat na piratów drogowych. Aby było bezpieczniej na ulicach, postanowili wprowadzić wysokie mandaty, zaostrzyli taryfikator punktów karnych czy wydłużyli o rok czas, w którym punkty są w ewidencji i mogą pozbawić prawa jazdy. Przypomnijmy, że obecnie kierowca może dostać 15 punktów karnych za samo nieustąpienie pieszym na przejściu. Inny z restrykcyjnych przepisów wprowadza możliwość otrzymania przez kierowcę 12 punktów karnych za używanie telefonu podczas jazdy, w sposób wymuszający jego trzymanie. Między innymi tego typu sankcje karne musiały znaleźć odzwierciedlenie w statystykach policyjnych. A te wzrosły i to znacznie. Okazuje się, że coraz więcej kierowców traci "prawko" 

Zgodnie ze statystykami policji w pierwszej połowie 2023 r., gdy obowiązywały już surowsze przepisy, prawo jazdy mogło stracić blisko 10 tys. kierowców, czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. 

Najczęstszym powodem utraty "prawka" jest przekraczanie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym. Spośród kierowców oddających za karę prawo jazdy największą grupę stanowią ci, którzy zostali zatrzymani za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Nawet jeśli kierowca nie ma przy sobie prawa jazdy, zostaje ono zablokowane elektronicznie. Od tego momentu kierowca może prowadzić jeszcze przez 24 godziny. Są wyjątki od tej sytuacji - przekroczenie prędkości jest możliwe jedynie w stanie wyższej konieczności, np. w przypadku wiezienia kogoś do szpitala.

Przekroczenie ilości punktów karnych o 20 w przypadku młodych kierowców (posiadających "prawko" mniej niż rok) kończy się jego zabraniem. Natomiast kierowcy z pewnym doświadczeniem za kółkiem muszą podejść jeszcze raz do egzaminu w WORD (nie ma limitu prób). Stracić prawo jazdy można też prowadząc auto pod wpływem alkoholu. Według danych Komendy Głównej Policji przez pierwsze sześć miesięcy 2023 roku policjanci zatrzymali 47 235 nietrzeźwych kierujących. To prawdziwa plaga. Obecnie przepisy regulują to wykroczenie w następujący sposób: 

  • Okres zakazu prowadzenia pojazdów – od 6 miesięcy do 3 lat.
     
  • Tryb odwoławczy – do sądu wyższej instancji.
     

Uciekłeś z miejsca wypadku? Nawet 10 lat bez prawka

W przypadku spowodowania wypadku na drodze kierowca, który zbiegł musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Minimalna kara to zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata. Oznacza to, że są może wydać równie dobrze decyzję o zakazie równym 10 lat! Także niezatrzymanie się do policyjnej kontroli nie pozostanie bez konsekwencji. Zakaz prowadzenia pojazdów tym przypadku wynosi minimalnie rok, ale by otrzymać taki zakaz, kierowca musi zostać skazany za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli.

Również w sytuacji, gdy spowodujemy wypadek, sąd nie musi, ale może orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia pojazdów. Kierujący może zostać również wysłany na badania lekarskie i psychologiczne.