Wysokie ceny energii dostrzegają wszyscy Polacy, a - jak szacują eksperci - w nadchodzącym roku mogą nam grozić wysokie podwyżki. Jest jednak dobra informacja dotycząca cen za 2023 rok. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska sprzedawcy energii elektrycznej obniżą o 12 proc. ceny prądu dla gospodarstw domowych wstecznie od stycznia 2023 roku. Kto będzie mógł skorzystać z obniżki?
Na początku tego tygodnia minister klimatu opublikował rozporządzenie dotyczące wyżej wspomnianej obniżki. Zmiany wejdą w życie po siedmiu dniach od momentu ich ogłoszenia. Jak zapowiadają rządzący maksymalna zniżka może wynieść nawet 125 złotych netto na gospodarstwo domowe.
Jak zapisano w nowelizacji: sprzedawcy energii w rozliczeniach z odbiorcami za ten rok obniżą kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny prądu dla taryfy G11, a także wolumenu 2523 kWh. Średnia cena energii (taryfa G11) na ubiegły rok wynosi natomiast 0,4140 gr za kWh.
Obniżka prądu. Kto otrzyma?
Co zrobić, aby otrzymać obniżkę cen prądu? Okazuje się, że nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Odbiorcy prądu muszą jedynie spełnić jeden z poniższych warunków:
- wyrażą zgodę na otrzymywanie rachunków drogą elektroniczną,
- sprawdzą oraz potwierdzą poprawność swoich danych u sprzedawcy energii,
- wyrażą zgodę na otrzymywanie informacji o usługach i produktach świadczonych przez sprzedawcę energii,
- są prosumentami (wytwarzają energię z OZE),
- złożą oświadczenie, że są odbiorcami uprawnionymi do korzystania z zamrożonych cen prądu w ramach podwyższonego limitu zużycia.
Zwiększone limity cen prądu
W ramach Tarczy Solidarnościowej obowiązują także nowe limity zużycia energii elektrycznej. Aktualnie przedstawiają się następująco:
- 3000 kWh dla gospodarstw domowych (wcześniej 2000 kWh rocznie),
- 3600 kWh dla gospodarstw domowych, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością (wcześniej 2600 kWh),
- 4000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny (wcześniej 3000 kWh rocznie).