Pracownicze Plany Kapitałowe: jak wypłacić pieniądze? Rezygnacja z PPK - jak wygląda?

Biznes Ludzie
Styl Życia
Autor
#
Fot. Pixabay

Wszystkie środki, które znajdują się na PPK, są prywatną własnością uczestnika. Dlatego można je oczywiście w dowolnym momencie wypłacić. Na czym to polega?

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Pracodawca automatycznie zapisuje do programu wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18. i nie ukończyli 55. roku życia, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

 

Skąd biorą się środki na koncie PPK pracownika?

 

  • Wpłata pracownika

 - 2 proc.  wynagrodzenia brutto
+ dobrowolnie do 2%

  • Wpłata pracodawcy

 - 1,5 proc.  wynagrodzenia brutto
+ dobrowolnie do 2,5%

 

  • Wpłata państwa

-  - 250 zł na powitanie plus 240 zł co roku
 

 

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak otrzymać zwrot?

Zwrot środków następuje poprzez wycofanie przez uczestnika PPK zgromadzonych na jego rachunku pieniędzy. Nie trzeba podawać żadnej przyczyny związanej z wystąpieniem o taki zwrot. Możliwe jest to do momentu, aż uczestnik nie ukończy 60. roku życia.
 

O czym należy pamiętać?

Zwrot nie obejmuje całości dostępnych środków. Kwota zostaje bowiem pomniejszona o dopłaty, które pochodzą ze środków publicznych, czyli tzw. wpłata powitalna i dopłaty roczne. Dodatkowo także o dopłaty pracodawcy (30 proc.) i podatek od zysków kapitałowych, które zostały wypracowane przez pozostałą część środków, w wysokości 19 proc.


Pomimo odjęcia tych kwot, z reguły otrzymamy więcej niż wpłaciliśmy. W przypadku oszczędności rocznych zysk wynosi ok. 50 proc.

 

Wypłata środków PPK, gdy poważnie zachorujemy

W nagłej utracie zdrowia również istnieje możliwość wypłaty środków z konta PPK.  Taka opcja jest dostępna np. w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, choroby jego współmałżonka lub dziecka. Można niestety wówczas wypłacić zaledwie 25 proc. wszystkich środków. Jest opcja ratalna lub jednorazowa.

O wypłacenie środków z tytułu poważnego zachorowania można wnioskować w razie:

  • zdiagnozowania u uczestnika PPK lub jego bliskich chorób, które są wskazane w ustawie o PPK, 
     
  • utraty zdolności do pracy,
     
  • umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
     

Do wniosku należy dołączyć jeden z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenie, które potwierdza diagnozę, 
     
  • orzeczenie o niezdolności do pracy,
     
  • stopniu niepełnosprawności.
     

PPK. Wypłata pieniędzy po 60. roku życia

Ukończyłeś 60 rok życia? Wówczas także możesz wypłacić wszystkie środki wraz z dopłatami od państwa i pracodawcy z konta PPK. Natomiast jeśli nie chcesz zapłacić podatku od zgromadzonych środków to nie może to być wypłata jednorazowa (podatek wynosi aż 19 proc.). Najlepiej jest wypłacić 25 proc. środków jednorazowo, a pozostałe 75 proc. podzielić na raty. Podatek


Wniosek o wypłatę środków z PPK, niezależnie od wieku i przyczyny wypłaty, należy zlecać przez instytucję, która prowadzi PPK uczestnika. Zazwyczaj jest to jeden z banków. Pieniądze zostaną przelane na konto uczestnika w terminie do 7 dni od momentu złożenia wniosku.