Temperatury na Kujawach i Pomorzu spadają do minus kilku stopni. Dotyka to przede wszystkim osób pracujących na zewnątrz. Jaka może być najniższa temperatura dopuszczalna w pracy i kiedy możemy odmówić wykonywania obowiązków, regulują przepisy w § 30 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 26.9.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP.
Temperatura w miejscu pracy powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż +14 st. Celsjusza. Chyba że warunki technologiczne nakazują inaczej, np. przykład w chłodniach. Wówczas pracodawca ma prawo wymagać wykonywania obowiązków. Przyjmuje się też, że im wyższy jest poziom wysiłku fizycznego potrzebnego do wykonania danej pracy, tym niższa dopuszczalna minimalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek zagwarantować swoim podwładnym specjalne miejsce, w którym mogą się ogrzać i odpocząć.
Ograniczenie nieprzerwanego czasu pracę w pomieszczeniach:
- 2 godziny - gdy temperatura waha się między +4 a -10 st. Celsjusza,
- 1 godzina - gdy temperatura spada od -10 do -20 st. Celsjusza,
- 30 minut - gdy temperatura waha się między od -20 do -30 st. Celsjusza.
Poniżej -30 st. Celsjusza jest możliwe wykonywanie zadań tylko w wyjątkowych sytuacjach. Mogą to być niezbędne naprawy, działania zapobiegające niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia, a także w czasie klęsk żywiołowych, wypadków czy awarii.
Zakazane są prace na wysokości, gdzie istnieje niebezpieczeństwo upadku, gdy temperatura spada poniżej -10 st. Celsjusza. Zabrania się manipulowania taflami szkła na zewnątrz, gdzie temperatura spada poniżej -5 st. Celsjusza.
W przypadku pracy lekkiej i wykonywanej w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż +18 st. Celsjusza.
Temperatura w pomieszczeniach, w których wykonywana jest praca, powinna być wyższa niż w pomieszczeniach, z których korzysta się sporadycznie, np. szatnie czy toalety.
Obowiązki pracodawcy
Gdy temperatura wynosi 4 st. Celsjusza i mniej, przysługuje tzw. napój ochronny, czyli co najmniej pół litra ciepłego napoju podczas ośmiogodzinnej zmiany. W okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie posiłków regeneracyjnych pracownikom wykonującym prace na otwartej przestrzeni. Ponadto pracodawca zapewnia napoje przy temperaturze otoczenia poniżej 10 st. Celsjusza.
Odmowa wykonywania pracy
Jeżeli temperatura spadnie poniżej wskazanej minimalnej wartości, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Jeżeli dojdzie do awarii systemu grzewczego, pracodawca musi zagwarantować utrzymanie odpowiedniej temperatury, np. przy pomocy grzejników elektrycznych.
Odzież ochronna
Pracodawcy muszą zaopatrzyć pracowników w odzież ochronną, która jest adekwatna do panujących warunków. Aby odzież była uznana za efektywną, jej użycie nie powinno dopuścić do obniżenia temperatury ciała o więcej niż 1 st. Celsjusza. Odzież musi być dostosowana do wielu zadań, co może wymagać zakupu kilku kompletów ubrań. Nie może także utrudniać pracy.
Poniżej 4 st. Celsjusza, pracodawca musi wyposażyć pracownika w rękawice i ciepłe obuwie robocze. Jeżeli temperatura na stanowisku pracy spadnie poniżej 10 st. Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi ciepłą odzież roboczą.
Zamykanie szkół
Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia, kiedy temperatura zewnętrzna mierzona o godz. 21.00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi minus 15 st. Celsjusza lub jest niższa, a także kiedy wystąpiły na danym terenie zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.