Wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Trwało 52 dni. W historii Polski pozostaje przykładem i niezwykłej obywatelskiej jedności, i znakomitej powstańczej organizacji, i przede wszystkim zwycięstwa. Powstanie Wielkopolskie. Jego 105 rocznicę obchodzi się również hucznie w kujawsko-pomorskim, bo przecież powstanie objęło także sporą część naszego regionu. W czwartek (11 stycznia) świętowano w Żninie.
Między innymi w tamtejszej szkole podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich zorganizowano specjalną uroczystość (samorząd wojewódzki reprezentował wicemarszałek Dariusz Kurzawa, władze państwowe wojewoda Michał Sztybel), ale hucznie świętowało całe miasto. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Zwycięstwo wielkopolskie
Powstanie Polaków z Prowincji Poznańskiej przeciwko niemieckiej Republice Weimarskiej przeszło do historii przede wszystkim jako przykład powstańczego sukcesu. Polacy walczyli o powrót ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej, do Polski.
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, podczas wizyty Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie zajęli dużą część Prowincji Poznańskiej, m.in. już w dniach 1-5 stycznia wyzwolono Żnin, Nakło, Barcin, Łabiszyn, Pakość, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, rozpoczęto walki o Inowrocław.
Wielki powstańczy sukces
Zmagania trwały długo, ze zmiennym szczęściem, doszło do wielu spektakularnych operacji, jak słynna bitwa o poznańską Ławicę.
Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku. W czerwcu Niemcy podpisały traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciły prawie cała Wielkopolska, Kujawy Zachodnie, Pałuki i Krajna.