Powiatowy lekarz weterynarii w Lipinie wydał nowe rozporządzenie związane w ptasią grypą. Niedawno pisaliśmy w kujawy-pomorze.info, że w Skępem odkryte zostało ognisko tej choroby
Rozporządzeniem z 18 lutego, Tomasz Moczkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Lipnie nakazał na terenie powiatu utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający kontakt tych zwierząt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych. W drugim punkcie, rozporządzenie nakazuje zgłaszanie miejsc przebywania ptaków Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii z wyjątkiem ptaków na stałe utrzymywanych w pomieszczeniach mieszkalnych.
Przypomnijmy, że już wcześniej – 30 stycznia w Lipinie wprowadzone zostały ograniczenia wokół miejsca we wsi Skępe, gdzie wykryte zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich - łabędzi.
Z aktualnych (20 lutego) danych urzędu Głównego Inspektoratu Weterynarii, w całej Polsce od początku roku wykrytych:
- 26 ognisk HPAI w hodowlach drobiu, w tym dwa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: w Kikole i Chlebowie w pow. lipnowskim. W obu wypadkach chodzi o gęś hodowlaną.
- 17 ognisk u ptaków dzikich - w tym w Skępem, pow. lipnowski
- 7 ognisk u ptaków trzymanych w gospodarstwach na własny użytek.
Służby weterynaryjne podkreślają, że HPAI nie jest groźne dla człowieka, ale może powodować straty w gospodarce. Podstawowe środki prewencji to:
- przetrzymywanie drobiu w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
- zabezpieczanie paszy dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
- unikanie karmienia drobiu na zewnątrz budynków;
- unikanie pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami mycie rąk wodą z mydłem;
- stosowanie mat nasączanych aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina także o konieczności niezwłocznego zgłaszania każdego przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu, takich jak np. nagły spadek nieśności czy zwiększone padnięcia drobiu do powiatowego lekarza weterynarii, lekarza weterynarii prywatnej praktyki lub władz samorządowych.