Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego kończy swoją pierwszą kadencję. Obecnie poszukiwane jest 30 aktywnych młodych osób z całego regionu, by kontynuowali jego pracę. Reprezentacja młodzieży powołana została przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 25 października 2021 roku. Swoje młodzieżowe rady miasta posiadają także Bydgoszcz, Toruń i Włocławek.
Do Młodzieżowego Sejmiku Województwa II kadencji poszukiwanych jest 30 młodych i aktywnych mieszkańców regionu w wieku od 16 do 21 lat. Muszą to być osoby zaangażowane w działalność społeczną w swoim miejscu zamieszkania. Może to być na przykład wolontariat, praca w samorządzie szkolnym czy studenckim.
Kandydaci wybierani będą na podstawie pracy lub prezentacji multimedialnej, którą muszą samodzielnie przygotować. Jej tytuł to "Rola młodzieżowych sejmików w rozbudzaniu aktywności obywatelskiej młodego pokolenia i zaangażowania w życie publiczne gminy / powiatu / województwa". Może mieć ona dowolną formę literacką, np. esej, apel, referat czy notatka.
Kandydat do formularza zgłoszeniowego dołącza dwie rekomendacje oraz dokumenty potwierdzające swoją społeczną działalność. Rekomendacje muszą pochodzić z różnych źródeł. Mogą to być jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, instytucje kultury, kościoły i związki wyznaniowe, podmioty ekonomii społecznej oraz inne podmioty działające w sferze społecznej. Swój akces należy zgłosić do 22 marca.
Wśród kompetencji młodzieżowego sejmiku są:
- inicjowanie procesu uchwałodawczego,
- opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży podejmowanych przez sejmik województwa, współudział przy tworzeniu wojewódzkich dokumentów strategicznych, które mogą oddziaływać na sytuację młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim,
- działania na rzecz młodzieży, szczególnie w zakresie edukacji obywatelskiej młodzieży i propagowania idei samorządności,
- współpraca z innymi ciałami i organizacjami młodzieżowymi, w szczególności młodzieżowymi radami różnych szczebli z województwa kujawsko-pomorskiego.
Młodzieżowe rady miasta w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku
Młodzieżowa Rada Miasta Torunia powstała w 1988 roku. Były lata, gdy nie udawało się jej powołać. Tak było na przykład w latach 2015-2023. Młodzieżowa Rada składa się z 25 osób, czyli z tylu, ile wchodzi w skład Rady Miasta. Warunkiem jest ukończony w dniu rozpoczęcia kadencji 14. rok życia i nieukończony 19. roku życia oraz zamieszkanie na terenie Gminy Miasta Toruń. Członkowie Rady wybierani są na 2-letnią kadencję.
Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy powstała w 2007 roku. Rada składa się z 31 osób, wybieranych spośród uczniów bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Radymi mogą zostać uczniowie już pierwszej klasy liceum lub technikum. Można kandydować najpóźniej w klasie maturalnej. Kadencja trwa 2 lata.
Młodzieżowa Rada Miasta Włocławka działa od 2008 roku. Początkowo jej kadencja trwała rok, obecnie są to dwa lata. Młodzieżowa Rada składa się z 25 osób. Czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje uczniom szkół ponadpodstawowych, będącymi mieszkańcami Gminy Miasto Włocławek.
Każde z miast ma własny system zgłaszania kandydatów i głosowania.
Nie tylko miasta
Swoje młodzieżowe rady powołują także gminy. Przykładem może być Płużnica, gdzie w listopadzie 2023 roku radni przegłosowali powstanie Młodzieżowej Rady Gminy Płużnica. Jest to reprezentacja młodzieży – uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Płużnicy. Składa się z 12 radnych wybieranych przez uczniów na dwa lata.
Zadania młodzieżowych rad
Podstawy prawne działania młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego zostały uregulowane przepisami ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
W aktualnym stanie prawnym młodzieżowa rada ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Do jej zadań należą w szczególności:
- opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
- udział w opracowaniu dokumentów strategicznych samorządu na rzecz młodzieży;
- monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych samorządu na rzecz młodzieży;
- podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez radę samorządu.
Młodzieżowa rada może zgłosić również do uprawnionych podmiotów wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. W sprawach dotyczących samorządu młodzieżowa rada może kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały. Ponadto młodzieżowa rada może współuczestniczyć w działaniach związanych z tworzeniem i realizacją rządowych dokumentów strategicznych dotyczących polityki młodzieżowej.