Ponad tysiąc osób pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego na Kujawach i Pomorzu. To efekt kontroli zwolnień lekarskich przez ZUS

Region Raport
Biznes Ludzie
x
Fot. 123rf

Okazuje się, że za udział w pikiecie w urzędzie można stracić świadczenie chorobowe. Tak zdarzyło się w naszym regionie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie. Od początku roku do września w kujawsko-pomorskim kwota obniżonych i cofniętych świadczeń wyniosła ponad 6 mln 700 tys. zł. W całej Polsce było to ponad 129 mln zł.

ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich

Pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy zwolnienie jest wykorzystywane prawidłowo, czyli czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji lub nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia. Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników.

W czasie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS-u sprawdzają, czy osoba nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić.

 

W naszym regionie ponad tysiąc osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku

- Skuteczność kontroli jest coraz większa między innymi za sprawą pomocnych wskazówek, które do nas trafiają - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego ZUS. - Coraz częściej powodem kontroli są anonimowe zgłoszenia. Do września w całym kraju ZUS przeprowadził prawie 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W konsekwencji wydano blisko 21 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 19,4 mln zł. W regionie bydgoskim i toruńskim oddział ZUS przeprowadził 23,5 tys. takich kontroli, ponad tysiąc osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku, a kwota wstrzymanych zasiłków osiągnęła ponad 898 tys. zł.

 

Kontrole zwolnień to nie wszystko

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek czy świadczenie rehabilitacyjne nie może być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do września w kujawsko-pomorskim wyniosła ponad 6 mln 700 tys. zł.

 

Konsekwencje nieprawidłowego korzystania ze zwolnienia lekarskiego

Osoby, które np. wykonują pracę zarobkową czy traktują zwolnienie jak dodatkowy urlop, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. Jeżeli zostało już wypłacone, to ZUS nakazuje jego zwrot. Przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego.

 

Kujawsko-pomorskie sposoby nadużywania zwolnień lekarskich

- Najczęściej nieprawidłowości dotyczą osób, które na zwolnieniu lekarskim pracują - informuje Krystyna Michałek z ZUS-u. - Wśród osób, które w tym roku musiały zwrócić zasiłek chorobowy, był mężczyzna, który w trakcie zwolnienia lekarskiego naprawiał dach. Inny ubezpieczony pomagał przy budowie kurnika. Był również pan, który w trakcie niezdolności do pracy pracował jako DJ dyskotekowy. Jeden z przyłapanych podczas niedyspozycji zdrowotnej prowadził samochód za kolegę, który pracuje w firmie kurierskiej. Pewna pani w trakcie zwolnienia poleciała na wakacje do Turcji i z tego powodu straciła zasiłek za cały okres zwolnienia. Przykładem nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego były także: udział w regatach, pikiecie w urzędzie, czy praca w komisji wyborczej.

 

Dużym ułatwieniem jest załatwianie spraw przez internet

Przypominamy, że sprawy w ZUS również można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. E-wizyta jest to wideokonsultacja z pracownikiem Zakładu. W trakcie wideorozmowy można załatwić te same sprawy, co podczas osobistej wizyty na Sali Obsługi Klientów. Wystarczy komputer lub inne urządzenie z dostępem do Internetu, kamerą i mikrofonem. Osobistą wizytę w placówce można zamówić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub telefon. Wystarczy zalogować się do PUE ZUS na stronie www.zus.pl oraz wybrać miejsce i termin spotkania. Dzięki rezerwacji wizyty na konkretną godzinę unikamy oczekiwania na obsługę.