Ponad 150 dyskontów niespożywczych działa w Kujawsko-Pomorskiem. Czym są te coraz popularniejsze sklepy?

Puls Dnia
Biznes Opinie
Styl Życia
sklep półki sklepowe
Fot. 123rf

Pod koniec 2024 roku w Polsce działało blisko 3 tysiące dyskontów niespożywczych, a wartość rynku wzrosła trzykrotnie od 2018 roku i przekroczyła 13 miliardów złotych. Dlaczego tego typu sklepy zdobyły tak dużą popularność? Pokazuje to raport firmy PMR Market Experts, która zajmuje się doradztwem biznesowym i publikowaniem kompleksowych analiz i badań rynków.

 

Dyskont niespożywczy to sklep samoobsługowy z szerokim asortymentem towarów niespożywczych. Oferuje przede wszystkim odzież, artykuły dekoracyjne, gospodarstwa domowego, także elektronikę. Towary mają zazwyczaj niższe ceny niż w tradycyjnych sklepach. Często sprzedawany jest towar własnych marek.

Z badań wynika, że dyskonty niespożywcze odnoszą takie sukcesy dzięki umiejętności dopasowania się do lokalnych rynków i potrzeb konsumentów. Dzięki swojej formie łatwo dostosowują się do lokalizacji w parkach handlowych i są łatwo dostępne. Warto zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój dyskontów niespożywczych w mniejszych miastach i miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, co wypełniło lukę w lokalnej ofercie handlowej. Niewątpliwie wpływ na sukces tego typu sklepów ma szeroki asortyment produktów w przystępnych cenach.

Autorzy raportu zwracają uwagę na umiejętność wykorzystania mediów społecznościowych do promocji, co skutecznie napędza sprzedaż i kreuje modę na zakupy w tego typu sklepach. Szczególnie jest to widoczne wśród młodszych klientów.

Badania PMR pokazują, że liderem rynku dyskontów niespożywczych jest Pepco, które zna 91 proc. konsumentów. Bardziej rozpoznawalne są tylko LIDL i Biedronka. 71-procentową rozpoznawalnością może pochwalić się KiK. Bardzo dynamicznie rozwijają się Action (69 proc.) i Dealz (52 proc.), których rozpoznawalność od 2020 r. wzrosła o kilkadziesiąt procent.

Najczęściej w dyskontach niespożywczych kupowana jest odzież, zwłaszcza damska. Jedną czwartą stanowią artykuły dekoracyjne. Kupowane są także podstawowe produkty spożywcze, które znaleźć możemy w ofercie niektórych sieci. Są to na ogół napoje, słodycze czy przekąski.

Obecnie w Polsce mamy blisko 3 tys. dyskontów niespożywczych. W ciągu roku przybyło ich 170. Wartość tego rynku przekroczyła 13 miliardów złotych, czyli potroiła się od 2018 roku. Obecnie dyskonty te mają blisko 1,6 proc. udziału w rynku detalicznym. PMR szacuje, że do 2030 roku przekroczy 2 proc.

W województwie kujawsko-pomorskim niekwestionowanym liderem jest PEPCO, które posiada około 90 sklepów. Pozostali (Action, KiK i Dealz) mają po około 20 placówek.