W parlamencie trwają prace nad zmianą w ustawie o emeryturach pomostowych. Jeśli wejdą w życie, dostęp do „pomostówek” będzie łatwiejszy. Z kolei po zmianie w Karcie Nauczyciela prawo do wcześniejszych emerytur odzyskać mają nauczyciele.
Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak pewne zawody, które mają prawo do wcześniejszego przejścia na tzw. emerytury pomostowe. Warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z tej opcji, są jednak dość rygorystyczne.
Emerytura pomostowa tylko dla niektórych zawodów
Emerytura pomostowa jest dostępna dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy. Aby móc skorzystać z tej opcji, trzeba spełnić kilka warunków:
- ukończyć co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
- udowodnić minimum 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- mieć minimum 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe),
- wykonywać przed 1 stycznia 1999 r. pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywać prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w ustawie o emeryturach pomostowych.
Praca w szczególnych warunkach obejmuje zawody wykonywane pod ziemią, na wodzie lub pod wodą, w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu. Na liście zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych znajdują się m.in. rybacy morscy, piloci i personel pokładowy, operatorzy żurawi, członkowie zespołów ratownictwa medycznego czy tancerze zawodowi.
Wybierasz się na emeryturę pomostową? Oto ważny termin
Zgodnie z obecnymi przepisami, emerytury pomostowe mają charakter wygasający, co oznacza, że kolejne roczniki nie mogą już z nich korzystać, nawet jeśli wykonują ciężką pracę. „Pomostówki” przysługują pracownikom, którzy pracowali w ciężkich warunkach przed 1 stycznia 1999 roku.
To się jednak może zmienić. Na pomocy porozumienia rządu z NSZZ „Solidarność” do Sejmu trafił projekt ustawy, która zakłada zniesienie charakteru wygasającego emerytur pomostowych. Tym samym z emerytury pomostowej skorzystają także osoby, które w późniejszych latach, po roku 1999, wykonywały pracę w trudnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2024 r.
Ustawa o zmianach w Ustawie o emeryturach pomostowych została przegłosowana w Sejmie 16 czerwca, „za” byli zarówno posłowie obozu rządzącego, jak i opozycji. Po wniesieniu poprawek przez Senat, projekt został 19 lipca skierowany do sejmowych Komisji Polityki Senioralnej i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli?
W parlamencie trwają także prace nad przepisami, które pozwolą na wcześniejsze przejście na emeryturę nauczycielom, którzy rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 r. na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego. Także i ten projekt - ustawy o zmianie w Karcie Nauczyciela - został przegłosowany przed Sejm i po wniesieniu poprawek przez Senat 19 lipca skierowany został do sejmowej komisji edukacji.
Według projektu, aby udokumentować przebieg kariery zawodowej należy:
- przedstawić dokumenty za okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat "pracy przy tablicy",
- wcześniejsza emerytura dla nauczycieli będzie liczona tak samo, jakby pedagodzy przechodzili na nią w zwykłym wieku nabycia uprawnień emerytalnych,
- to oznacza, że suma zgromadzonych składek zostanie podzielona przez prognozę dalszego trwania życia w miesiącach,
- Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nauczyciele będą mogli odchodzić na emeryturę rocznikami, zaczynając od 1 września 2024 r.