Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Ostaszewie. Co w niej powstaje? Oto zdjęcia z drona

Biznes Region
#
Fot. Agencja Toruń

Obecnie ciężko sobie wyobrazić krajobraz gminy Łysomice bez znajdujących się tuż przy drodze krajowej numer 91 zakładów. Podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa tu ponad 16 lat. W podtoruńskich halach powstają m.in. sprzęt elektroniczny, akcesoria meblowe oraz tworzywa.

 

Podstrefa powstała w 2006 roku z myślą o japońskich inwestorach m.in. firmie Sharp. Niestety kryzys sprawił, że korporacje z Azji postanowiły się wycofać z naszego województwa. Wtedy hale i obiekty znajdujące się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w podtoruńskim Ostaszewie trafiły na sprzedaż na rynku wtórnym.

Obszar PSSE na terenie gminy Łysomice liczy 179 ha. Firmy inwestujące w strefie specjalizują się w różnych dziedzinach. Wśród przedsiębiorców działających w Ostaszewie znajdują się m.in. producent telewizorów Orion, producent sprzętu elektronicznego UMC Poland, producent urządzeń pomiarowych Apator, wykonawca znaków drogowych Tioman, producent wyrobów z gumy Boryszew Tensho Poland, wykonawca zabudowy aut specjalistycznych B.A.U.S AT, producent akcesoriów meblowych Katarzynki Akcesoria Meblowe oraz producent palet EPAL i peletu drzewnego For Nature Solutions.

Podstrefa to także dodatkowe miejsca na rynku pracy. W PSSE pracuje około 3 tysięcy osób z regionu.
 

Wsparcie dla firm

Zainteresowanie inwestowaniem na terenie PSSE firmy muszą spełnić wymogi zawarte w Rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawowi zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych.

PSSE w Ostaszewie to jeden z elementów Polskiej Strefy Inwestycji, dzięki któremu firmy mogą uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Wsparcie może przyjmować formę zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub zwolnienia z podatku dochodowego PIT, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga to regionalna pomoc inwestycyjna.

Limit zwolnienia jest liczony jako procent od kosztów nowej inwestycji lub 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników.  Firmy w naszym regionie mogą liczyć na nawet 12 lat zwolnienia z podatku.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie oraz znaczną część województwa pomorskiego.