Polska od 25 lat w NATO. Kujawsko-pomorskie jest ważne dla sojuszu

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Trwają obchody 25-lecia polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim (NATO). Wstąpienie w szeregi największej militarnej organizacji na świecie było istotnym krokiem dla naszego państwa.

 

Ćwierć wieku w NATO

12 marca 1999 roku Polska oficjalnie wstąpiła do NATO. Z tej okazji dziś (12.03) przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu doszło do uroczystego apelu, w którym udział wzięły władze lokalne na czele z marszałkiem Piotrem Całbeckim, wojewodą Michał Sztyblem, żołnierzami Wojska Polskiego oraz siłami struktur NATO. Obecni byli też liczni zaproszeni goście oraz uczniowie klas mundurowych.

 

Centrum NATO i podtoruński poligon w regionie

Rangę tego wydarzenia w swoim przemówieniu podkreślił czeski generał Petr Svoboda, który jest zastępcą dowódcy i szefem Sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Dostrzegł on także, że nasz region jest istotnym miejscem na mapie Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Bydgoszczy od 20 lat działa wielkie międzynarodowe centrum NATO, a do tego podtoruński poligon często gości ćwiczenia sił sojuszu. 

 
- Decyzja podjęta 25 lat temu była kluczowa z punktu widzenia podniesienia bezpieczeństwa naszych krajów oraz ich obywateli, wzmocniła sojusz oraz dała nam szersze doświadczenie wojskowe. Przynosi to szereg korzyści dla kujawsko-pomorskiego. Zaowocowało kolejnymi decyzjami o rozlokowaniu w tym województwie instytucji NATO, dzięki temu region stał się ważny dla natowskich struktur. W 2004 roku powstało Centrum Sił Połączonych w Bydgoszczy. Z czasem pojawiły się też kolejne instytucje - mówił generał Petr Svoboda.


Marszałek Piotr Całbecki w swoim przemówieniu nawiązał z kolei do historii Polski i długiej walki o wolność. - Dedykuję ten dzień w sposób szczególny wszystkim ludziom opozycji, jej przywódcom i tym bezimiennym. Tym, którzy oddali życie za wolną Polskę w czasach okupacji i reżimu stalinowskiego. Dedykuję ten dzień wszystkim tym, którzy na klęczkach w kościołach na modlitwie, czynem podziemnej opozycji oddawali życie i zdrowie. Dedykuję ten dzień Solidarności i jej przywódcy, którzy pochodzi z naszego regionu Lechowi Wałęsie. Księdzu Jerzemu Popiełuszko, który zginął na tej Ziemi męczeńską śmiercią. Dedykuję ten dzień babciom i dziadkom, którzy nasłuchiwali Radia Wolna Europa - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.  


W podobnym tonie wypowiedział się wojewoda Michał Sztybel, który podkreślił, że integracja Polski z krajami sojuszu to zasługa wszystkich rządów. - Starania Polski o wejście do NATO były skutkiem upadku komunizmu i następujących w Europie głębokich przemian. Jako kraj poszukiwaliśmy właściwego modelu gwarancji bezpieczeństwa. Ówczesna droga do integracji europejskiej będąca dla nas szansą właściwego rozwoju gospodarczego wiodła przez zachodnioeuropejskie i transatlantyckie struktury NATO. Dzięki zaangażowaniu wszystkich rządów integrowaliśmy się z Europą - mówił wojewoda Michał Sztybel.

 

Toruń jako istotny punkt NATO

Prezydent Torunia Michał Zaleski odniósł się zaś do wieloletniej tradycji wojskowej miasta, która będzie kontynuowana i rozwijana. - Toruń to miasto, które szczyci się tradycją wojskową. To tutaj prawie 100 lat temu powstała Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej. To w Toruniu jest stolica polskie artylerii. Oficerska szkoła artylerii ustanowiona przez marszałka Józefa Piłsudskiego zawsze pokazywała dumę z tego, jak w trudnych warunkach polski artylerzysta potrafi bronić ojczyzny. Teraz czekamy na utworzenie wojsk rakietowych, a powstająca baza w okolicach naszego miasta jest potwierdzeniem woli partnerskiego udziału Torunia z jednostkami wojskowymi - mówił w trakcie przemówienia.

 

NATO -  organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powstała 4 kwietnia 1949 roku. Jej głównym zadaniem jest współpraca w obronności. NATO zrzesza obecnie 32 państwa.