Polska armia pojawi się na drogach całego kraju. Warto zachować ostrożność, ale przede wszystkim - nie fotografujmy!

Puls Dnia
Region Raport
#
Fot. 123rf

W związku z ćwiczeniami polskiej i międzynarodowej armii od połowy lutego do końca maja niemal we wszystkich województwach będzie trzeba uważać na ruch pojazdów wojskowych. Ma to związek z ćwiczeniami NATO Steadfast Defender 2024 oraz Dragon - 24.

 

Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego zwiększone ruchy wojsk w kraju rozpoczną się już 12 lutego. Wówczas na prawie wszystkich drogach w województwach, autostradach, drogach ekspresowych i krajowych będzie zauważalny wzrost pojazdów polskiej armii. 

Wojsko polskie w ramach ćwiczeń NATO Steadfast Defender 2024 oraz Dragon - 24 będzie doskonalić umiejętności już w trakcie przejazdów kolumn m.in. poprzez "przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami” - informuje Sztab Generalny WP.

Sam ruch pojazdów wojskowych został odpowiednio skoordynowany. W ten sposób będzie w mniejszym stopniu utrudniać innym kierowcom poruszanie się po drogach w Polsce. Za eskortę kolumn wojskowych odpowiadać będzie Żandarmeria Wojskowa i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z policją. 

 „Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie” – podkreśla Wojsko Polskie.
 

Wojsko na drogach. Nie róbmy zdjęć!

Sztab Generalny WP zwrócił się także z z apelem do wszystkich cywilów, którzy będą obserwować spontanicznie przemieszczanie się kolumn wojskowych na drogach, o ich nie fotografowanie oraz nie kręcenie filmów z przejazdu. Ważne też, aby nie publikować informacji dotyczących "lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych”.

„Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – przypomina Sztab Generalny WP.

 

To największe manewry

Przypomnijmy, że Steadfast Defender - 24 to największe ćwiczenia od kilkudziesięciu lat NATO w Europie. W działaniach weźmie udział blisko 90 tys. żołnierzy z 31 państw NATO oraz Szwecji. Ponadto szkolenia odbędą również załogi 50 okrętów, 80 samolotów, śmigłowców i dronów. W Steadfast Defender - 24 wykorzystanych zostanie 1100 pojazdów m.in. 133 czołgi oraz 533 bojowe wozy piechoty. 

Warto dodać, że w skład Steadfast Defender - 24 wchodzi 16 mniejszych ćwiczeń wojskowych. Takimi też będą działania o kryptonimie Dragon-24, trwające od 25 lutego do 14 marca w Polsce. W czasie manewrów wojsko przeprawi się na drugi brzeg Wisły wraz z ciężkim sprzętem oraz poprowadzi tzw. taktyczny marsz drogowy. Kolumny wojskowe przejadą po drogach publicznych oraz w terenie ponad 300 kilometrów.

W ćwiczeniu Dragon-24 weźmie udział 15 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilka tysięcy wojskowych z państw sojuszniczych. W sumie prawie 20 tysięcy z dziewięciu krajów, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Turcji.