Po raz kolejny poznamy Rowerową Stolicę Polski. Pomysł pochodzi z naszego regionu

Region Raport
Styl Życia
#
Fot. UMWK-P

Trwa rozgrzewka przed zmaganiami o miano Rowerowej Stolicy Polski. Ta ciekawa i ważna inicjatywa wywodzi się z naszego województwa, a dokładniej z Bydgoszczy. To właśnie tamtejszy ratusz jest odpowiedzialny za projekt Aktywne Miasta.

 

Przedsięwzięcie powstało 5 lat temu w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Zalążkiem całej inicjatywy była rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Pierwotnie udział w zmaganiach brały udział tylko miasta prezydenckie, jednak z roku na roku liczba uczestniczących w zabawie samorządów jest coraz większa. W ubiegłorocznej edycji były to 152 jednostki.

- Ten projekt co roku jest coraz większy, przybywają kolejne miasta, kolejne gminy. Włączają się w rywalizację, ale też w wielkie rekreacyjne wydarzenia w całej Polsce. Cieszę się, że mamy partnerów, którzy nas wspierają i mam nadzieję, że podczas treningu, jak i samej rywalizacji przeżywać będziemy tylko pozytywne emocje - mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Znani i lubiani promują

Udział w promowaniu projektu biorą udział także znani i lubiani sportowcy m.in. mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik, Malwina Koproń oraz wielu cenionych lokalnie zawodników. Ideą rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski jest aktywizacja społeczności oraz zachęcanie do wysiłku fizycznego.

Samorządy, które chcą brać udział w rywalizacji, muszą wysłać tylko i wyłącznie swoje zgłoszenie, a następnie mieszkańcy pobierają aplikację Aktywne Miasta, w której rejestrują swoje aktywności. Niektórzy z ponad 18 tysięcy użytkowników pokonują imponujące dystanse.

- Osoby, które zajmują pierwsze miejsca w naszym rankingu, nie są już aktywne zawodowo. My jako administratorzy widzimy kto jakimi trasami i o której jeździł. Pierwsze treningi zaczynają się często o 4 rano i trwają po 5 godzin. Godzina przerwy znowu 4 lub 5 godzin i potem wieczorem 100 lub 120 kilometrów - opowiadał podczas „Bydgoskiego spotkania z kolarstwem” Tomasz Dobrowolski, koordynator Rowerowej Stolicy Polski.

 

Trening, a potem kolejna edycja

Od 21 marca do 21 maja trwa trening przed tegoroczną edycją rywalizacji o miano Rowerowej Stolicy Polski. Właściwe zmagania zaplanowano w dniach 1-30 czerwca.

Pierwsza edycja rywalizacji odbyła się w 2019 roku. Samorządy z naszego regionu regularnie notują czołowe wyniki w projekcie. Przykładowo przed rokiem 2. miejsce wśród gmin zajęły podtoruńskie Łysomice. Metropolia Bydgoska triumfowała wśród miast powyżej 200 tysięcy mieszkańców.

 

Aplikacja z Kujaw i Pomorza

Aplikacja Aktywne Miasta mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie. Przebyte szlaki oznacza na mapie. Uprawiany sport można wybrać spośród 18 aktywności m.in. kolarstwa, biegania, nordic walking oraz kajakarstwo. Każdy przebyty kilometr jest przeliczamy na monety, a te można wymieniać u naszych partnerów, np. na rabaty czy upominki. Graficzne symbole przyznawane za osiągnięcia: przebiegnięcie półmaratonu, udział w grze miejskiej, rywalizacje oraz regularność treningów.