Plaża nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy doceniona przez urbanistów w konkursie na najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
jezioro Niskie Brodno w Brodnicy
Fot. Towarzystwo Urbanistów Polskich

Urbaniści wybrali najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne w Polsce. Wśród finalistów konkursu znalazł się obiekt z województwa kujawsko-pomorskiego - plaża miejska nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy.

 

Celem konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich i Związku Miast Polskich jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, których poziom wcale jakościowo nie odbiega od światowych standardów. Konkurs ma także promować rozwiązania tworzące nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2007 roku.

 

Brodnicka plaża miejska z nagrodą


Wśród finalistów konkursu znalazł się obiekt z województwa kujawsko-pomorskiego. W kategorii "Nadwodna przestrzeń publiczna" nagrodę otrzymała plaża miejska nad jeziorem Niskie Brodno w Brodnicy. Kapituła Konkursu nagrodziła inwencję twórczą, pomysłowość, włączenie w proces społeczności lokalnej oraz efekt finalny, który wykreował przestrzeń wspólną, dostępną i atrakcyjną rekreacyjnie i turystycznie. Autor projektu to Przemysław Maciej Kwiatkowski Pracownia Architektoniczna "PLAN".

II Nagrodę przyznano za inwestycję miejską obejmująca zagospodarowanie turystyczne brzegów jeziora Niskie Brodno w Brodnicy. Inwestycja zaspokoiła potrzeby rekreacji nadwodnej  mieszkańców miasta oraz zmieniającego się i rozrastającego ruchu turystycznego. Powstał pomost kąpielowy, wiata widokowa, wieża skoków, ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnia, wodny plac zabaw, pomost dla żaglówek i wędkarzy, plac rekreacyjny, plac ćwiczeń, wiata do grilla, budynek przebieralni, budynek hangaru z zapleczem, parking oraz slip. Przestrzeń dostosowano do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi, przewidziano również atrakcje dla różnych grup wiekowych i grup zainteresowań. Elementem przestrzeni publicznej jest również ogólnodostępna sala fitness, która zachęca osoby korzystające z infrastruktury do aktywnego spędzania czasu również w chłodne dni.


Laureaci Konkursu na najlepszą zagospodarowaną przestrzeń publiczną

  • Kategoria Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna

I nagroda – Plac Wolności w Łodzi

II nagroda – Plac "Nowy Targ" we Wrocławiu

III nagroda – Garnizon – Nowa definicja miasta, Gdańsk Wrzeszcz

  • Kategoria Nadwodna przestrzeń publiczna

I nagroda – Bulwar im. Macieja Kilarskiego w Malborku

II nagroda – Plaża miejska nad j. Niskie Brodno w Brodnicy

  • Kategoria Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku

I nagroda – Część zabytkowego założenia parkowego w Pokoju

II nagroda – Rewitalizacja Wyspy Kasztelańskiej w Krobi – Genius Loci

  • Kategoria Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni

Wyróżnienie – Park Dolinka w Elblągu

Wyróżnienie – Park bioróżnorodności im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu


Nominowanych było w sumie 56 przestrzeni publicznych z całej Polski. Z województwa kujawsko-pomorskiego:

  • Rynek w Starym Fordonie w Bydgoszczy, 
  • odrestaurowany Średniowieczny mur obronny, park kieszonkowy i zielone podwórko w Inowrocławiu,
  • Skwer Zamkowy w Łubiance.