Planujesz zakup pompy ciepła ze wsparciem z programu „Czyste powietrze”? Lepiej sprawdź, jakie urządzenie kupujesz?

Region Raport
Biznes Opinie
Uwaga na pompy ciepła
Fot. NFOŚiGW

Od pierwszego kwietnia tego roku zaczną obowiązywać nowe zasady w programie „Czyste powietrze” związane z zakupem pomp ciepła. Dotacja będzie przysługiwała tylko przy zakupie modelu pompy ciepła wpisanego na tzw. listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Ma to związek z zalewem rynku wyrobami importowanymi najczęściej spoza Europy, które nie spełniają wymogów i parametrów – nawet tych deklarowanych w karcie produkty i etykiecie energetycznej.  

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, regulacja wprowadzona został m.in. w porozumieniu z przedstawicielami  branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła – bo nietrzymające norm wyroby z Azji  psuły rynek rzetelnym producentom.   


Odpowiedzialność  beneficjenta


Już w grudniu zeszłego roku NFOŚiGW w specjalnym komunikacie  ostrzegał beneficjentów  programu: "pamiętaj (…) aby korzystając z programu „Czyste Powietrze”, zweryfikować wykonawców, którzy realizują dla Ciebie termomodernizację domu i wymianę kopciucha. Nie daj się oszukać nieuczciwym firmom i ich akwizytorom, którzy oferują produkty niskiej jakości „za darmo”. Podpisując umowę, robisz to na własne ryzyko. Dopilnuj, żeby urządzenie, które wybierasz – w ramach prefinansowania w „Czystym Powietrzu” (wpłata dotacji na konto wykonawcy) – było dostosowane do potrzeb technicznych budynku, a wartość inwestycji i kwota, jaka wpłynie na konto wykonawcy, była z Tobą wcześniej uzgodniona. Sprawdź czy cena urządzenia nie jest zawyżona”. 


NFOŚiGW przypominał jednocześnie, że Fundusz oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska mogą dokonać kontroli:
 

  • od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, w trakcie realizacji oraz w tzw. 5 letnim okresie trwałości, liczonym od daty zakończenia inwestycji. 
  • Weryfikacji podlega całe przedsięwzięcie dofinansowane z programu. 
     

Gdzie sprawdzić

Odpowiednia pompa ciepła musi posiadać parametry techniczne potwierdzone badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi przez niezależne, akredytowane instyty badawcze działające na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. 
Na szczęście zwykły nabywca nie musi się orientować w niuansach certyfikowania produktu – z punktu widzenia klienta najważniejsze jest, żeby model pompy znajdował się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Tylko urządzenia z tej listy akceptowane są w programie  czyste powietrze. 
Lista jest ogólnie dostępna pod adresem:
https://lista-zum.ios.edu.pl/index.aspx
Dzięki dostępnej na stronie wyszukiwarce w łatwy sposób można  sprawdzić odpowiedni  typ i model urządzenia.