Płaca minimalna 2024. Jest propozycja rządu. Tyle Polacy zarobią w przyszłym roku! Oto szacunkowe stawki!

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Autor
banknoty 50 i 100 złotowe
pixabay

Płaca minimalna 2024. Część ekonomistów wypowiedziała się krytycznie o dwukrotnej podwyżce płacy minimalnej w przyszłym roku. - Płaca minimalna, która wzrasta w ciągu roku o 20 procent, staje się koszmarem - twierdzą. O ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie brutto za pracę w 2024 roku? Rząd przyjął propozycję.


Pensja minimalna 2024. Ile wyniesie


Rząd zaproponował w czerwcu 2023 roku, by od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 4 tys. 242 zł brutto, a od 1 lipca — do 4 tys. 300 zł. Aktualnie wynosi 3 tys. 490 zł. Zgodnie z szacunkami podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia objętych będzie około 3,6 mln osób. Jeśli zaś chodzi o stawki godzinowe, to propozycja rządu zakłada ich wzrost od 1 stycznia 2024 roku do 27,70 zł i od 1 lipca 2024 roku - do 28,10 zł.


Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ze względu na inflację najniższe pensje wzrosną w przyszłym roku dwa razy. - Kiedy inflacja jest powyżej pięciu procent, wówczas waloryzacja minimalnego wynagrodzenia ma miejsce dwa razy w roku, tak jak jest to w bieżącym roku, czyli jest 1 stycznia i 1 lipca – wyjaśniła Marlena Maląg, szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej


Przedsiębiorcy zaczną oszukiwać?


Te kwoty szybko wywołały reakcję pracodawców.


- Płaca minimalna, która wzrasta w ciągu roku o 20 procent, staje się koszmarem. Dla tego małego przedsiębiorcy lub mikroprzedsiębiorcy jest takie wyjście: albo zamykać swój mały biznes, albo oszukiwać - stwierdził na antenie TVN24 Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu "Pracodawców Pomorza". 


Z kolei ekonomista Sławomir Kalinowski napisał na Twitterze, że "0 zł - o tyle wzrosną koszty rządu w związku ze zwiększeniem płacy minimalnej, a 773,48 zł - o tyle wzrosną miesięczne koszty pracodawcy na jednego pracownika (zatrudnionego za wynagrodzenie minimalne)".


Krytyczne zdanie o podwyżce wyraził równie Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: "zapłacą za to najsłabsi, najmniej wykształceni, najmniej ogarnięci pracownicy w 25 procentach najsłabszych ekonomicznie powiatów. Legalna praca będzie tam luksusem". 


Płaca minimalna w 2023 roku


Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 3490 zł brutto. Kolejna lipcowa podwyżka zwiększyła najniższą krajową do 3600 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa wynosiła od 1 stycznia 22,80 zł za godzinę, a od 1 lipca zwiększyła się do 23,50 za godzinę.