PKP PLK S.A. stawia na komfort podróżnych w województwie kujawsko-pomorskim. Już cieszą się z tego w Tucholi i Włocławku. W Grudziądzu koniec z komunikacją zastępczą - oddano most kolejowy

Biznes Region
Most kolejowo-drogowy przez Wisłę w Grudziądzu
Fot. Mateusz Klimczuk PKP PLK

Grudziądz i Tuchola wzbogaciły się o nowe przystanki kolejowe. Dzięki temu poprawił się komfort oczekiwania na pociąg. We Włocławku pasażerowie korzystają z przebudowanego peronu nr 1 oraz wyremontowanego przejścia podziemnego. Dzięki zrealizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2023 r. inwestycjom, stacje i przystanki w woj. kujawsko-pomorskim poprawia się dostęp do kolei w regionie w miastach i mniejszych miejscowościach.

 

Koniec z komunikacją zastępczą - otwarto most kolejowo-drogowy w Grudziądzu

Z tej zmiany podróżni będą bardzo zadowoleni. Powróciły pociągi na remontowany most kolejowo-drogowy przez Wisłę w Grudziądzu. Od 11 miesięcy na odcinku Grudziądz – Dragacz obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. To najdłuższy tego typu obiekt w kraju liczący blisko 1100 metrów. Po zakończeniu wszystkich prac pociągi pojadą grudziądzkim mostem z prędkością do 80 km/h. Przed remontem było to 50 km/h. Zakończono prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji stalowej przęseł pod nawierzchnią kolejową oraz z naprawą lub wymianą uszkodzonych elementów. Do końca marca prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe, które nie mają wpływu na ruch pociągów. Koszt robót to ponad 47 mln zł netto ze środków budżetowych PLK S.A.  


Grudziądzki Program Przystankowy

- Podróżni już mogą korzystać z nowego przystanku Grudziądz Śródmieście na linii kolejowej nr 208 Działdowo – Chojnice - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A. - Dzięki temu uzyskali oni lepszy dostęp do kolei w kierunku Laskowic Pomorskich i Bydgoszczy oraz do stacji Grudziądz i Brodnicy. Z wysokiego peronu można wygodnie wsiąść do pociągu. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowano wygodne dojście i antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi. Jest wiata, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy i czytelne oznakowanie. Zamontowano także energooszczędne oświetlenie. Prace kosztowały około 2,7 mln zł netto.

Grudziądz Śródmieście to jedna z czterech inwestycji realizowanych ze środków Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Od końca 2023 r. podróżni korzystają z przystanku Grudziądz Tuszewo na linii nr 207 Toruń Wschodni – Malbork, który zwiększył możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta. Koszt budowy peronu to prawie 3,9 mln zł netto.

Podróże w kierunku Torunia i centrum miasta ułatwi nowo wybudowany przystanek Grudziądz Rządz w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55 (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork).  Rozpoczęcie prac zaplanowano na marzec, a potrwają do czerwca. Koszt to około 2,5 mln zł netto.

W tym roku zbudowane zostanie bezpieczne dojście od strony ul. Droga Metalowców do przystanku Grudziądz Mniszek. Powstanie nowe przejście dla pieszych zabezpieczone rogatkami oraz sygnalizacją świetlną. Droga dojścia na peron zostanie wygrodzona, zamontowane zostanie oświetlenie. Dojście zostanie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wykonawca prac przygotowuje aktualnie dokumentację projektową. Wartość inwestycji wynosi prawie 1,8 mln zł netto. 
 

Nowy przystanek w Tucholi

Przystanek Tuchola Rudzki Most powstał w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowego peronu można wsiąść do pociągów w kierunku Chojnic i Bydgoszczy (linia nr 208 Działdowo - Chojnice). W dni powszednie zatrzyma się tutaj 25 pociągów. Wartość prac w Tucholi wyniosła blisko 2,2 mln zł netto.

Na nowych, wysokich peronach są wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i energooszczędne oświetlenie. Ułatwieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się są wygodne pochylnie oraz ścieżki naprowadzające w nawierzchni peronów. Wartość prac wyniosła w sumie 6,1 mln zł netto, a środki pochodziły z Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.

 

Konsekwentnie odnawiana stacja Włocławek

Trwa modernizacja stacji Włocławek. Od maja podróżni korzystają tam z podwyższonego peronu nr 1. Zamontowano tablice informacyjne, czytelne oznakowanie i jaśniejsze oświetlenie. W listopadzie udostępniono wyremontowane przejście podziemne, które ułatwia dostęp do kolei w kierunku Bydgoszczy, Torunia, Kutna i Łodzi. Łączy także osiedle Południe – poprzez stację i dworzec kolejowy – ze Śródmieściem. Do połowy roku ma być przebudowany peron nr 2, na których zamontowana zostanie 150-metrowa wiata oraz zabudowana winda z przejścia podziemnego. Wartość wszystkich prac realizowanych przez PLK S.A. na stacji wynosi ponad 33 mln zł netto ze środków budżetowych.

 

Najważniejszy jest komfort podróżnych

Blisko 350 tys. zł netto ze środków budżetowych 2023 r. przeznaczyły PLK S.A. na poprawę komfortu obsługi podróżnych na peronach w woj. kujawsko-pomorskim. Z 8 nowych wiat korzystają podróżni m.in. w Lubiczu, Bursztynowie i Konojadach. Wymieniono i uzupełniono oznakowanie m.in. w Serocku, Mogilnie i Inowrocławiu. Zamontowano 19 tablic z nazwą stacji lub przystanku, numerami peronów oraz torów. Zamontowano także 6 gablot na rozkłady jazdy m.in. w Bydgoszczy Osowej Górze i Inowrocławiu Rąbinku.

 

Program przystankowy w regionie

Ze zmodernizowanego przystanku już korzystają mieszkańcy Grzybna na linii Bydgoszcz - Chełmża. Na terenie Kujaw i Pomorza program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska oraz przebudowę przejścia podziemnego w Nakle nad Notecią.

W Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce.