Piotr Całbecki w Brukseli: potrzebny jest okrągły stół dla europejskiego rolnictwa

Region Raport
Biznes Ludzie
Bruksela
Fot. Mieszko Matusiak/UMEKP

Potrzebny jest okrągły stół, by na drodze negocjacji i kompromisu ustalić zasady głębokiej reformy polityki rolnej Unii Europejskiej  - bo konieczność zmian w tym zakresie jest oczywista. Między innymi o tym właśnie mówił w środę (10 kwietnia) w Brukseli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki. 
     
W zorganizowanej w Parlamencie Europejskim konferencji wzięli udział europarlamentarzyści, członkowie Komisji Europejskiej (KE) a także przedstawiciele  Walencji, jednego z najbardziej rolniczo rozwiniętych regionów Hiszpanii. 
Przypomnijmy, że Piotr Całbecki wraz z Isildą Gomes, burmistrz portugalskiego miasta Portimão, przygotowali raport Europejskiego Komitetu Regionów dotyczący kształtu przyszłej unijnej polityki rolnej. Jak już szeroko pisaliśmy w portalu kujawy-pomorze.info,  22 marca wyraźną większością głosów raport został zaakceptowany przez komisję. Szerzej: https://kujawy-pomorze.info/artykuly/europejski-komitet-regionow-przyjal-opinie-na-temat-przyszlosci-rolnictwa-przygotowana

To ważne wydarzenie, bo Komisja Regionów stanowi reprezentację samorządów terytorialnych w UE i wpływać może na kierunki unijnej polityki.   
Raport powstawał nie tylko przy udziale ekspertów, ale także po szerokich konsultacjach z tymi, którzy wspólnotową polityką rolną zainteresowani są najbardziej –  spotkania ze  środowiskami rolniczymi odbyły się m.in. w styczniu tego roku w podtoruńskim Przysieku.   https://kujawy-pomorze.info/artykuly/w-przysieku-o-przyszlosci-europejskiego-rolnictwa    
   
- Ważne jest, abyśmy aktywnie słuchali opinii rolników i opracowali dla nich nowe, korzystne ramy działania w perspektywie przyszłości. Mam nadzieję, że głos Europejskiego Komitetu Regionów będzie należycie uwzględniony w kształtowaniu przyszłej wspólnej polityki rolnej, mającej na celu przezwyciężenie obecnych problemów – mówił Piotr Całbecki, cytowany przez materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego.  

Przypomnijmy, że główne konkluzje raportu to:

  • zregionalizowanie i zdecentralizowanie unijnej polityki rolnej,  
  • dostosowanie jej do lokalnych specyfik,
  • wsparcie dla młodych rolników, rozwój obszarów wiejskich tak, by zachęcić młodych  ludzi do pozostania na nich,
  • zmniejszenie biurokracji,
  • zweryfikowanie założeń  Zielonego Ładu,
  • promowanie lokalnych systemów żywnościowych i krótkich łańcuchów dystrybucyjnych żywności.


Jak informuje Urząd Marszałkowski, w planach wizyty marszałka w Brukseli był także udział w posiedzeniu Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych KR. Agenda tego spotkania obejmowała m.in. wystąpienie przedstawiciela KE na temat walki z nielegalną imigracją i przemytem ludzi, debatę na temat unijnej mapy drogowej dotyczącej walki z przestępczymi sieciami sprzedaży narkotyków oraz dyskusję o odpieraniu ataków dezinformacyjnych przed  tegorocznymi  wyborami do Parlamentu Europejskiego.