Pierwszy odcinek S10 do realizacji. Na jakim etapie administracyjnym są inne fragmenty drogi ekspresowej łączącej Bydgoszcz z Toruniem?

Region Raport
Biznes Ludzie
Wojewoda Michał Sztybel
Fot. facebook.com/KPUWBydgoszcz

Budowa drogi ekspresowej S10 była głównym przedmiotem konferencji zorganizowanej w Urzędzie Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy. - Współpraca między Bydgoszczą a Toruniem w kontekście budowy tej drogi zawsze układała się pomyślnie - podkreślał wojewoda Michał Sztybel. 

 

Na konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski powiadomił o podpisaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogi ekspresowej S10 w ramach pierwszego odcinka między obwodnicą bydgoskiej Brzozy do węzła drogowego Emilianowo. - O tego momentu można zacząć prace budowlane, a koparki mogą pojawić się na placu budowy - mówił Michał Sztybel. 

Dodajmy, że w związku z budową pierwszego odcinka drogi ekspresowej S10, państwo polskie będzie musiało wypłacić odszkodowania za przejęcie 240 nieruchomości leżących w ciągu budowy nowej trasy. 

 

S10 ważna dla obronności kraju

Wojewoda kujawsko-pomorski podkreślił nie tylko ważną rolę, jaką odegrała współpraca Torunia i Bydgoszczy przy okazji wysiłków włożonych w realizację tej inwestycji, zwrócił też uwagę na inny detal dotyczący budowy drogi ekspresowej S10.

 - Droga ta ma ogromne znaczenie dla obronności naszego kraju. Jest jedną z tych tras, które są istotne dla transportu uzbrojenia. Firma Nitrochem, która jest bardzo ważnym elementem polskiej obronności będzie się rozwijała, ponieważ jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie przyszłej drogi ekspresowej - mówił Michał Sztybel. 

Przypomnijmy, że cała S10, łącząca Szczecin przez Stargard, Piłę, Bydgoszcz, Toruń z centrum kraju i aglomeracją warszawską liczyć będzie ok. 410 kilometrów. S10 od Torunia w stronę Warszawy biec będzie najpierw autostradą A1 – dlatego m.in. odcinek do Torunia od południa doczeka się trzeciego pasa ruchu. Następnie, na wysokości Włocławka S10 „zjedzie” z A1 i skieruje się na wschód,  przez wschodnią części kujawsko-pomorskiego i zachodnią mazowieckiego, by gdzieś między Wyszogrodem a  Płońskiem połączyć się z projektowaną S50, czyli obwodnicą stolicy. 

Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań inwestycji drogowej. W latach 2022-2023 podpisano w sumie cztery umowy na projekt i budowę S10 w naszym regionie. Są to odcinki: Bydgoszcz Południe - Emilianowo wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25, Emilianowo - Solec, Solec - Toruń Zachód oraz Toruń Zachód - Toruń Południe, o łącznej długości 50 km i 5 km DK25. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda uaktualnił stan prac na poszczególnych odcinkach przyszłej trasy S10.  - Na drugim z nich obecnie trwa ocena oddziaływania inwestycji na środowisko prowadzona przez RDOŚ. Na 3 odcinku Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad przygotowuje dokumentację odcinka analizując mapy z przebiegiem inwestycji, toczy się także odpowiednia weryfikacja tych założeń w w Urzędzie Wojewódzkim. W zakresie odcinka 4 otrzymałem kompletną dokumentację odnośnie tego etapu budowy 3 października br. - tłumaczył Michał Sztybel.

GDDKiA obiecuje, że trasą S10 z Bydgoszczy do Torunia pojedziemy w 2026 roku. W przypadku odcinka Toruń Zachód - Toruń Południe w I kwartale 2027.


 

CZYTAJ WIĘCEJ: