Pieniądze na dofinansowanie przewozów autobusowych, czyli jak walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Która gmina i który powiat otrzymały najwięcej rządowego wsparcia?

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Autor
m
Fot. Transmisja KPUW

Wykluczenie komunikacyjne to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych nie tylko w w naszym regionie. We wtorek (7 stycznia), na specjalnej konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski i samorządowcy mówili o państwowym wsparciu dla przewozów autobusowych. Jak podkreślano, gdyby nie to wsparcie, dużą część deficytowych linii trzeba by po prostu zamknąć.

Z wypowiedzi samorządowców wynikało, że na ich terenie wsparcie pozwoli przede wszystkich na nie pogłębianie się wykluczenia.

Najwięksi beneficjenci wsparcia

„Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej - dofinansowania dla samorządów na 2025 rok” to temat specjalnej konferencji prasowej, w której udział wzięli wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel oraz Paweł Knapik - starosta świecki i Łukasz Kwiatkowski - burmistrz Żnina. Dlaczego akurat ci samorządowcy? Bo to najwięksi beneficjenci rządowego wsparcia na poziomie powiatowym i gminnym.

Koszt funkcjonowania lokalnej linii autobusowej pokrywany jest przede wszystkim z trzech źródeł: środków organizatora przewozów - czyli przede wszystkim samorządu: województwa, powiatu czy gminy - dochodów z biletów oraz właśnie wsparcia z budżetu państwa. Dofinansowanie, o którym podczas konferencji mówił wojewoda Sztybel, to 58,8 mln złotych. Pozwoli to dofinansować 572 linie ( 24 000 km).

Czas na umowy wieloletnie

- Rozstrzygnęliśmy nabór na w ramach programu rozwoju przewozów autobusowych na terenie województwa. W tym roku zastosowano jedna zmianę – wnioski mogły dotyczyć także umów wieloletnich. Nie było ich dużo. Dobra informacja jest taka, że wszystkie samorządy, które złożyły wnioski, otrzymają środki – podkreślał wojewoda Michał Sztybel.

Wojewoda nie ukrywał, że w przyszłości liczy na więcej umów wieloletnich – które w perspektywie pozwolić mają chociażby na zakup nowego taboru.

A co na to samorządowcy?

Zarówno starosta, jak i burmistrz mówili o znaczeniu otrzymanego wsparcia.

- Powiat świecki jest organizatorem przewozów, razem z 11 gminami składamy się na tę pozostałą część, która jest różnicą miedzy dotacją, o której mówił pan wojewoda, a wpływami z biletów. Mamy łącznie 18 linii na terenie powiatu. – podkreślał starosta świecki Paweł Knapik – Spośród nich tylko kilka przynosi zysk z biletów, ponad połowa to linie deficytowe. Ale każda z tych linii to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. 

- Jeżeli chodzi o gminę Żnin, funkcjonuje tu 17 linii, organizujemy je sami. Na tych 17 liniach autobusy przejadą ponad pół miliona kilometrów. – zaznaczał burmistrz Łukasz Kwiatkowski – Dzięki wsparciu, powielimy liczbę linii, które funkcjonowały w zeszłym roku. Gdyby nie ta pomoc, to liczba linii w tym roku byłaby dużo niższa.

Jeśli chodzi o wnioski marszałka województwa, to dofinansowaniu będzie podlegać 70 linii (4245 km).