Koncert kompozytorski „Pięciolinia Wolności” w toruńskim Dworze Artusa – tym muzycznym akcentem zakończyły się wieczorem 4 czerwca toruńskie obchody 35. rocznicy przełomowych wyborów z czerwca 1989 roku.
Koncert był szczególny, bo to jubileuszowa, 20. już odsłona w cyklu koncertów kompozytorskich, która w tym roku zbiegła się z jubileuszem 35-lecia wyborów z 4 czerwca 1989, które symbolizują pokojową transformację i odzyskanie wolności po dekadach komunistycznej dyktatury. Stąd właśnie repertuar koncertu, wypełniony utworami - jak to określili organizatorzy – które powstały z inspiracji duchem wolności i przemian, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie trzy dekady.
- Ich autorzy to Aleksandra Brejza, Magdalena Cynk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Piotr Jańczak, Marcin Kopczyński, Zuzanna Koziej, Michał Ossowski, Mateusz Sobiechowski, Jakub Neske, Łukasz Urbaniak i Michał Zieliński.
- Grono wykonawców stworzyli: Wiktoria Adamczyk, Małgorzata Furche-Jurczyk, Jakub Gajdecki, Marcin Kopczyński, Robert Matusiak, Magdalena Miszewska-Zasadna, Mateusz Sobiechowski, Kamil Węgorek oraz Chór Młodzieżowy Semper Iuvenes, Chór Dziecięcy Giola di Cantare pod kierunkiem Renaty Szerafin-Wójtowicz.
Koncert odbył się w ramach cyklu wydarzeń tworzących tegoroczone Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Oprócz wzruszeń muzycznych była także chwila na honory: marszałek województwa Piotr Całbecki oraz radny województwa Jacek Gajewski otrzymali okolicznościowe medale z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Natomiast znana toruńska kompozytorka, popularyzatorka muzyki, a od niedawna także toruńska radna Magdalena Cynk udekorowana została przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artist - za szczególne zasługi dla kultury narodowej.
Przypomnijmy, że jeszcze przed koncertem, dla upamiętnienia wydarzeń z czerwca 1989 złożone zostały kwiaty pod tablicą ku czci działaczy „Solidarności” przy ul. Piekary, odbyło się także spotkanie działaczy „Solidarności” i opozycji demokratycznej z czasów PRL z młodzieżą.