Czasy budowy ogromnych galerii handlowych się skończyły? Takie wrażenie można odnieść, obserwując to, co się dzieje w wielu polskich miastach. Obecnie ogromną popularnością cieszą się parki handlowe, które w gruncie rzeczy nie są niczym nowym.
Retail parki, a więc coś, co dobrze znamy
Określenie retail park może brzmieć obco, pojęcie park handlowy również. Jednak w gruncie rzeczy jest to idea, która na dobre wpisała się w polskie miasta, lecz w nieco innej formule. Od czasów PRL-u, a więc momentu, gdy w Polsce powstały liczne blokowiska z wielkiej płyty na osiedlach budowano pawilony handlowo-usługowe. Mieściły się tam różne punkty, które miały zaspokajać potrzeby mieszkańców.
Tak jest też w przypadku parków handlowych. Najważniejszym najemcą jest market. Oprócz sklepu spożywczego zwykle obok znajdują się drogeria, kiosk, księgarnia, sklepy tekstylno-przemysłowe, obuwnicze, zoologiczne, piekarnie, cukiernie, punkty gastronomiczne oraz lokale usługowe. Największe sieci, które polubiły formę parków handlowych to Biedronka, Kaufland, Lidl, Stokrotka, Dealz, TEDi, Rossmann, Hebe, Pepco, Kik, Reserved oraz RTV Euro AGD.
Dlaczego ta forma jest tak atrakcyjna? Ponieważ to okazja do konkretnych i szybkich zakupów, podczas których zdobędziemy wszystko, co jest potrzebne. Innym aspekt to fakt, że w parkach handlowych często oprócz sieci działają także lokalni przedsiębiorcy oferujący produkty o dobrej jakości.
Nowe parki handlowe w regionie:
Grudziądz
W Grudziądzu powstanie park handlowy SHOPP.CITY. Obiekt ma się znajdować pomiędzy ulicami Konstytucji 3 Maja, Południową a Trasą Toruńską na działce o powierzchni 40 930 m2. Budynek ma mieć 13 925 m2. Przy parku handlowym znajdzie się 296 miejsc parkingowych. Wiadomo, że głównym najemcą będzie Kaufland. Znakiem czasu jest fakt, że na tym terenie znajdował się niegdyś hipermarket sieci Real, a następnie Auchan.
Bydgoszcz
Mieszkańcy Fordonu doczekają się parku handlowego w rejonie ulic Andersa i Gryfa Pomorskiego. Inwestorem jest spółka Apro Park.
Inowrocław
Grupa Saller zdecydowała się na rozbudowę parku handlowego S1. Obiekt zyska 8 000 m2. Nowa część zostanie oddana do użytku w I połowie 2025. Obecnie w pasażu działa Biedronka, Rossmann, Sinsay, Dealz, Neonet, Ahome oraz Maxi Zoo. Nowymi najemcami mają być Pepco oraz Cukiernia Sowa.
Toruń
U zbiegu ulic Fortecznej oraz Grudziądzkiej powstanie park handlowy, którego inwestorem jest grupa ARD. Jak ustalił portal ototorun.pl, najemcami będą m.in. Biedronka, Dealz oraz Action. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec roku.
Innym parkiem handlowym, który powstaje w Toruniu jest budowany na lewobrzeżu obiekt budowany przez spółkę Andersa 72. Wśród firm, które będą działały są POLOmarket, Optometria Karczewski, Cukiernia Lenkiewicz, Azzurro oraz Klinika Stomatologiczna Dentaurus.
Co ciekawe, w 2022 roku w Toruniu otwarto dwa parki handlowe przy centrach handlowych Nowe Bielawy oraz CH Toruń PLAZA.