Działają od dwóch miesięcy, lecz hula tam głównie wiatr. Parkingi Park and Ride uruchomione pod koniec listopada na razie nie cieszą się zbyt dużą popularnością w Toruniu. Dotychczas w ciągu dwóch miesięcy - według danych tutejszego Miejskiego Zarządu Dróg - na każdym z dwóch parkingów zaparkowało blisko 300 pojazdów. Wyraźny wzrost odnotowano za to w Bydgoszczy, w której powyższe rozwiązanie infrastrukturalne działa aż w pięciu lokalizacjach.
W zamyśle autorów koncepcji, Park and Ride miały być one alternatywą dla transportu indywidualnego w miastach. Właściciele aut mieli pozostawiać pojazdy w tego typu obiektach, a następnie przesiadać się do prężnie działającej komunikacji miejskiej. Na razie jednak dla toruńskich urzędników taka sytuacja to tylko sfera marzeń.
- Od momentu otwarcia parkingów, czyli od 21 listopada 2023 r. na każdym z dwóch parkingów zaparkowało po około 300 pojazdów. Jesteśmy w okresie wdrażania się i uczenia korzystania z nowej oferty, jaką są parkingi P&R, a liczby pokazują, że zainteresowanie rośnie - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy MZD w Toruniu.
Ratunkiem turyści?
W obu toruńskich obiektach typu Park&Ride - przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 znajduje się ponad 440 miejsc parkingowych. Urzędnicy miejscy liczą jednak na rozwój przedsięwzięcia i jak sami przyznają, upatrują szansę w zbliżającym się sezonie turystycznym w Toruniu:
- Przed nami pierwszy sezon turystyczny po uruchomieniu parkingów, wiele imprez miejskich, a więc i okazji do korzystania z parkingów. Liczymy, że w tym okresie zainteresowanie parkingami będzie jeszcze większe -dodaje Kobus-Pęńsko.
Przypomnijmy, że otwarcie parkingów w Toruniu znacznie się przedłużyło. Do połowy sierpnia br. wykonawca zobowiązał się zakończyć prace montażowe i programistyczne, związane z uruchomieniem elektronicznego systemu wjazdu i wyjazdu oraz dokonywania płatności zgodnie z przyjętym regulaminem funkcjonowania. Niestety natrafiono na przeszkody związane z działaniem systemu informatycznego. W związku z tym toruńskie parkingi przez ostatnie miesiące stały puste. Urzędnicy przez wiele tygodni usprawiedliwiali się tym, że firma odpowiedzialna za technikalia nie może uporać się z działaniem urządzeń umożliwiających kierowcom korzystanie z parkowania, a co za tym idzie też z bezpłatnej z komunikacji miejskiej. Ostatecznie ten problem udało się rozwiązać.
Jak na razie największą popularnością wśród użytkowników Park and Ride cieszą się bilety: dobowy o rodzinny, a przy ul. Dziewulskiego "wykupiono kilka biletów miesięcznych" - podkreśla Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Ile kosztuje parkowanie?
- Bilet P&R dobowy – 6,80 złotych – bilet uprawnia do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 2 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności biletu P&R, tj. doby parkingowej;
- Bilet P&R rodzinny – 11 złotych - bilet uprawnia do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności Biletu P&R, tj. doby parkingowej;
- Bilet P&R miesięczny – 98 złotych - bilet uprawnia do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów 1 osoby wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności Biletu P&R, tj. 30 dni lub danego miesiąca kalendarzowego, przy czym obowiązuje zasada jednorazowego korzystania z parkingu nie dłużej niż w okresie doby parkingowej;
- Bilet P&R turystyczny – 45 złotych - bilet uprawnia do korzystania z parkingu oraz wielokrotnych przejazdów do 6 osób wszystkimi środkami komunikacji miejskiej w Toruniu, wyłącznie w czasie postoju pojazdu na parkingu, nie dłużej niż w okresie ważności Biletu P&R, tj. 72 godzin, licząc od wjazdu na parking.
W Bydgoszczy statystyki rosną
Za to największe miasto regionu, czyli Bydgoszcz może pochwalić się wzrostem statystyk. Zresztą parkingi funkcjonują tutaj aż w 5 lokalizacjach i to od ponad roku. We wrześniu ub.r. było to 2700 osób, a w listopadzie sprzedanych zostało już ponad 3800 biletów jednorazowych oraz blisko 50 biletów okresowych. Rekordowy pod tym względem okazał się grudzień. Wówczas z systemu skorzystało 3900 użytkowników (nie wliczając biletów bezpłatnych). Najwięcej biletów okresowych został zakupionych na parkingu Las Gdański, a także Kujawska i Przylesie.
Przypomnijmy, że w Bydgoszczy parkingi Park and Ride działają w lokalizacjach: Przylesie, Las Gdański, Węzeł Zachodni, Rondo Kujawskie oraz Grudziądzka. Łącznie to prawie tysiąc miejsc parkingowych. Jakie są ceny biletów za pozostawienia auta w tych miejscach?
- Bilet 1 – dobowy– 12 zł
- Bilet 5 – dobowy– 34 zł
- Bilet 14 – dobowy – 80 zł
- Bilet 30 – dobowy– 108 zł