Oto najciekawsze klasy w szkołach ponadpodstawowych w kujawsko-pomorskim

Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Młodzież z naszego regionu stoi przed poważnymi dylematami związanymi z ich przyszłością. Chociaż profile w wielu szkołach ponadpodstawowych są do siebie podobne, to w województwie kujawsko-pomorskim nie brak oryginalnych kierunków.

 

Pierwsza taka klasa w Polsce

Toruńskie X Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha uruchomiło klasę o profilu dyplomatycznym. Projekt jest nowatorski, bowiem jeszcze nigdzie w Polsce nie utworzono takiej klasy. Toruńska inicjatywa zyskała uznanie w oczach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przedmioty rozszerzone w tej klasie to język angielski, wiedza o społeczeństwie, drugi język obcy to: j.francuski albo j. niemiecki.

– Absolwenci tego profilu będą, idąc na studia, władali biegle trzema językami. Do tego jednym z elementów nauczania w klasie jest rozszerzony WOS i będą zasilali kadry dyplomatyczne. Poznają historię, sztukę dyplomacji, savoir-vivre, będziemy gościć u nas ambasadorów. Liczymy na to, że uczniami klasy będą młodzi ludzie z całego regionu oraz północnej Polski - opowiada Michał Dąbkowski.

Technikum numer 7 im. gen. Józefa Bema, a więc popularna „Samochodówka” posiada standardowe klasy, które kształcą przyszłych specjalistów od wszelkich pojazdów. Ofertę szkoły wzbogacają jednak klasy… mundurowa oraz strażacka. XIII LO, w którym działa Szkoła Mistrzostwa Sportowego tradycyjnie zaprasza do klas wioślarskiej, piłkarskiej, hokejowej i kolarskiej.

Według rankingu WaszaEdukacja.pl najlepszą szkołą średnią w Toruniu jest Liceum Uniwersyteckie. Drugie miejsce zajmuje IV Liceum im. Tadeusza Kościuszki, zaś trzecie I Liceum im. Mikołaja Kopernika. Jeśli chodzi o technika, tu prym wiedzie Technikum nr 8. Nabór do szkół ponadpodstawowych ruszy 13 maja 2024 roku.

Samoloty, konie i porty

Bydgoskie III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza prowadzi klasę politechniczną, w której uczniowie mają rozszerzoną fizykę, informatykę i matematykę. Podobny profil oferuje także VI LO. V Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego posiada w swojej ofercie klasę psychologiczną. Technikum numer 9 im. Marii Dąbrowskiej prowadzi profil technik eksplotacji portów i terminali oraz technika lotniskowych operacji specjalnych.

Technikum Mechaniczne nr 10 robi klasę o profilu technik awionik, a więc dedykowaną osobom obsługującym elektronikę w samolotach. Ci, którzy są miłośnikami zwierząt mogą edukować się w klasie technik hodowca koni w Technikum Drzewnym numer 5 im. Stanisława Staszica.

Najlepszym liceum w Bydgoszczy według rankingu portalu WaszaEdukacja.pl jest VI LO. Tuż za nim plasują się Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego oraz I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. C. K. Norwida. Najlepszym technikum jest natomiast Technikum Elektroniczne nr 7 im. Wojska Polskiego. Nabór do szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy rusza 13 maja.

Grudziądzkie III LO zaprasza do klasy pożarniczej. Przyszli strażacy mają rozszerzoną historię, polski i WOS. Ta sama szkoła edukuje także potencjalnych ekspertów w analityce i bezpieczeństwie, a to za sprawą klasy ogólnej z takimi elementami.