Warto mieć się na baczności przy okazji przysyłanych z niewiadomego źródła sms-ów. Często kryje się za tym próba wyłudzenia naszych danych lub pieniędzy z konta. Oszuści serwują nam bardzo realnie brzmiące komunikaty. Najczęściej próbują wyłudzić nasze dane bankowe, infnormują nas o niezapłaconych i fikcyjnych rachunkach. Oto spis najpopularniejszych metod oszustw w sms-ach.
Oszustwo „na policjanta”
Chyba jedna z najbardziej popularnych metod przestępców. Większść osób starszych na szczęście nie daje się już w ten sposób okraść - przy próbie oszustwa kontaktuje się z policją. Oszuści jednak stale zmieniają sposoby działania przy tego rodzaju oszustwie.
Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się pod pracowników poczty i zdobywają adres. Następnie dzwoni fałszywy policjant i prosi o pieniądze, które mają pomóc w zatrzymaniu sprawców przestępstwa. Pieniądze mają być pozostawione we wskazanym miejscu lub przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć.
Oszustwo „na PGE” lub "Energę"
To bardzo prosta metoda oszustów. Niczego nie spodziewający się klient, otrzymuje od złodziei wiadomość SMS o treści ,,na dzień (data) zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł, https://…….
Nigdy nie należy klikać w podany link. W przypadku wątpliwości należy zalogować się na stronę internetową operatora energii lub zadzwonić na infolinię.
Oszustwo „na blika”
W tym przypadku przestępcy włamują się na profil portalu społecznościowego. Tam podszywając się pod jego właściciela, wysyłają do jego znajomych prośbę o szybką pożyczkę za pomocą kodu blik. Po otrzymaniu takiej wiadomości najlepiej ją kolejności zignorować, a później podpytać jej nadawcę o autentyczność prośby o pożyczkę.
Oszustwo ,,na pocztę głosową''
Oszuści w tym przypadku podszywają się pod operatora telekomunikacyjnego. Wysyłają wiadomość sms z informacją o nagranej wiadomości głosowej. W wiadomości natomiast znajduje sie komunikat, że aby ją odsłuchać, wystarczy kliknąć w załączony link. Kliknięcie w niego to błąd, na który liczą przestępcy. Spowoduje to bowiem ściągnięcie na telefon złośliwego oprogramowania, za pomocą którego przestępcy wyprowadzą pieniądze z naszego rachunku bankowego. Dodatkowo mając dostęp do danych, mogą zaciągnąć kredyty.
Oszustwo „na OLX” lub "paczkę"
Na popularnym portalu sprzedażowym, jakim jest OLX, także dochodzi do wyłudzeń danych i oszustw. Osoba, która rzekomo chce kupić od nas przedmiot, proponuje płatność przy wykorzystaniu nowej usługi. Dodatkowo często informuje sprzedającego, że już wpłaciła pieniądze i aby je odebrać, sprzedający musi kliknąć w nadesłany link.
Oszustwo na ,,pracownika banku"
To jedno z powszechniejszych oszustw, do których dochodzi w Polsce. Na numer naszego telefonu dzwoni domniemany pracownik banku, informując ofiarę, że jego dane zostały przechwycone i ktoś próbował przelać pieniądze z jego konta. Następnie oszust próbuje przekonać ofiarę, że musi zainstalować aplikację na smartphona.
Ostatecznie okazuje się, że wspomniany program na telefon to aplikacja, która przejmuje kontrolę nad smartphonem. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na koncie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie i mieć pełną kontrolę nad naszymi pieniędzmi na koncie.
Ochrona przed oszustami. Jak nie paść ich ofiarą?
- jeśli otrzymujesz daną ofertę poprzez mail, nie korzystaj z załączonych linków,
- wchodzisz na stronę banku? Spójrz, czy w pasku przeglądarki widnieje symbol zamkniętej kłódki. Wówczas połączenie jest bezpieczne,
- wszelkie wiadomości sms z podejrzanych numerów, wraz z linkami przekierowującymi, są doskonałym narzędziem dla złodziei chcących przejąć twój computer czy telefon,
- sprawdzenia zawartości przesyłki dokonuj zawsze przy kurierze,
przed zakupem danej rzeczy w internecine, należy mieć ograniczone zaufanie do sprzedającego. Warto sprawdzić rzetelność firmy lub ocenę wystawioną przez użytkowników danego serwisu,
- używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą.