Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi, stan bezpieczeństwa publicznego oraz prelekcja na temat Wincentego Witosa otworzyły ostatnią LXVII sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Poniżej piszemy o dalszych tematach poruszonych na sesji.
Zakończyła się pierwszą kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sprawozdanie z jego działalności przedstawiła jego przewodnicząca Izabela Kożuch. W ciągu kadencji Sejmik Młodzieżowy zebrał się na 10 sesjach, odbyło się także 60 spotkań komisji. Młodzi radni zorganizowali także kongres młodzieżowych rad. Przewodnicząca poinformowała, że jedna trzecia młodych radnych kandydować będzie na swoim terenie do sejmiku województwa.
Zarząd województwa przedstawił informację o stanie realizacji inwestycji drogowych. Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje o wartości blisko pół miliarda złotych. Służą one przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również komfortu jazdy i życia, szczególnie w tych miejscach, gdzie do tej pory blisko osiedli mieszkalnych przebiegały ruchliwe trasy. Coraz więcej miejscowości w naszym regionie ma lub będzie miało obwodnice.
Sejmik podjął uchwałę o dotacjach na ratowanie zabytków. Przyznano 197 grantów na łączną kwotę blisko 2 mln złotych. Wśród beneficjentów są parafie, klasztory, jednostki samorządu terytorialnego, muzea, fundacje i biblioteki.
Samorząd województwa dofinansowuje inwestycje w dziedzinie sportu i rekreacji. W 2024 roku kontynuowany jest program Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa. Sejmik zatwierdził dotacje dla 29 jednostek samorządu terytorialnego, na łącznie blisko 2 mln złotych. W ramach projektu "Mała architektura i budowa infrastruktury sportowej przy obiektach edukacyjnych" samorząd województwa udzielił wsparcia na budowę hal sportowych i sal gimnastycznych:
- przy SP w Brześciu Kujawskim - dotacja w wysokości 250 tys. złotych,
- przy SP w Nicwałdzie w gminie Gruta - dotacja 250 tys. złotych,
- przy SP w Bukowcu - dotacja 150 tys. złotych,
- przy SP w Piaskach w gminie Grudziądz - dotacja 125 tys. złotych,
- przy SP w Drzycimiu - dotacja 500 tys. złotych,
- przy Zespole Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim - dotacja 125 tys. złotych,
- w Kowalu - dotacja 500 tys. złotych; z hali będą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego, dzieci z przedszkola miejskiego i kluby sportowe.
Rozszerzony został program stypendialny Prymus Pomorza i Kujaw II. Sejmik zatwierdził bowiem regulamin nowego programu dla uczniów uzdolnionych Prymus Pomorza i Kujaw Plus, który będzie jego uzupełnieniem. Umożliwi to ubieganie się o stypendia uczniom, którzy nie spełniają kryterium dochodowego.
Wprowadzono zmiany w budżecie województwa i w wieloletniej prognozie finansowej, które m.in. pozwolą wdrażać program regionalny 2021-2027, zabezpieczą też środki na regulację wynagrodzeń nauczycieli oraz finansowanie inwestycji drogowych.
W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.