Ogromne projekty drogowe w okolicach Torunia. To inwestycje za 270 milionów złotych!

Puls Dnia
Biznes Region
drogi
Fot. Bartosz Fryckowski

Droga do tego momentu była wyjątkowo długa i trwała latami. 19 maja w szkole w Lubiczu Dolnym uroczyście podpisano porozumienie w sprawie budowy dwóch rond turbinowych w Lubiczu Dolnym oraz w Lubiczu Górnym, przebudowy mostu na Drwęcy pomiędzy Lubiczem Górnym a Lubiczem Dolnym, a także budowy bezkolizyjnego skrzyżowania w Łysomicach.

Całość to koszt rzędu aż 270 milionów złotych!

Jest porozumienie!

Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem wielu lat rozmów i negocjacji na szczeblu lokalnym oraz centralnym. Temat inwestycji drogowych w dwóch newralgicznych punktach w okolicach Torunia przyśpieszył blisko rok temu. Finalnie samorządowcom udało się dojść do porozumienia i wypracować optymalną oraz bezprecedensową formułę.

Inwestycje na DK 10 i DK 91 pochłoną łącznie 270 milionów złotych, jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad może liczyć na wsparcie finansowe ze strony władz lokalnych i to nie tylko gmin na terenie których zlokalizowane są przyszłe place budowy. Swój wkład mają mieć samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, Gmina Miasta Toruń, powiat toruński, gmina Lubicz, gmina Łysomice, gmina Obrowo, gmina Czernikowo, miasto Chełmża i gmina Chełmża. Łącznie samorządy przeznaczą na ten cel 60 milionów złotych.

- To precedens w skali kraju, że do dróg krajowych dokładają się samorządy. No, ale jeśli nie ma innego wyjścia, przyjmujemy tę propozycję z satysfakcją. Mówimy o bardzo ważnych węzłach. Codziennie stoimy w korkach, więc chcielibyśmy, aby wreszcie się one skończyły i to robimy dla mieszkańców, ponieważ to nie politycy, a mieszkańcy stoją w tych korkach, na co dzień dojeżdżając do pracy. Mam nadzieję, że rzeczywiście dzisiejsza deklaracja zostanie sfinalizowana i zrealizowana do 2030 roku - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Udział w podpisywaniu porozumień oprócz sygnatariuszy wzięli także m.in. wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, poseł Zbigniew Sosnowski oraz senator Ryszard Bober.

- Dzięki tym środkom znacząco poprawi się komunikacja w regionie toruńskim, ale również poprawi się bezpieczeństwo. Bo na temat bezpieczeństwa warto mówić, bo to jest problem, który dotyka nas wszystkich. Bardzo się cieszę i jeszcze raz dziękuję za to zrozumienie i za tę współpracę. Nie jest też tak, że rząd nie patrzy na to, co się dzieje na drogach lokalnych. Bo przecież w różny sposób staramy się wspierać również inwestycje samorządowe - mówił wiceminister Stanisław Bukowiec.

Porozumienie to jeden z pierwszych owoców działania Metropolii Toruńskiej. - To, że jesteśmy tutaj dzisiaj i w kilka samorządów udało nam się dojść do porozumienia w zakresie dwóch inwestycji, które nie łączą się ze sobą, ale przechodzą przez część gmin partycypujących w przedsięwzięciu, stanowi dużą zasługę Metropolii Toruńskiej i stowarzyszenia, które już funkcjonuje i działa - podkreśla prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Dwa ronda i przebudowa mostu w Lubiczu

W Lubiczu Dolnym (u zbiegu Warszawskiej i Dworcowej) oraz w Lubiczu Górnym (u zbiegu Lipnowskiej i Nowej) w ciągu DK 10 położone są regularnie korkujące się skrzyżowania, które będą przebudowane na ronda turbinowe. Oprócz tego jezdnia DK 10 zostanie poszerzona do parametrów 2 na 2, co powoduje konieczność rozbudowy mostu nad Drwęcą. Powstaną także kładki dla pieszych. Co warte podkreślenia, obecne natężenie ruchu w tym miejscu to ponad 31 tysięcy pojazdów.

Łącznie inwestycja pochłonie 120 milionów złotych. Z tego budowa rond to ponad 85 milionów złotych, a poszerzenie drogi to 34 miliony złotych. Prace są zaplanowane na lata 2028-2030. Współpraca przy realizacji tego projektu została zawarta pomiędzy GDDKiA a 6 samorządami: województwem kujawsko-pomorskim, powiatem toruńskim, Gminą Miasta Toruń, gminą Lubicz, gminą Obrowo, gminą Czernikowo.

- Myślę, że mieszkańcy gminy Lubicz oraz sąsiednich gmin zdają sobie sprawę z ogromnego ruchu. To jest ogromny korek, który tworzy się praktycznie codziennie rano w jedną stronę i popołudniami, kiedy mieszkańcy wracają do swoich miejsc zamieszkania. Cieszę się ogromnie, że wszyscy dzisiejsi sygnatariusze tego porozumienia dostrzegli potrzebę współfinansowania inwestycji. Zrozumieliśmy, że przebudowa, tak jak wielokrotnie o tym mówiłem, samych rond nie doprowadzi do poprawy sytuacji na DK10. Stąd też współfinansujemy przebudowę również odcinka między rondami, czyli poszerzamy most do czterech pasów ruchu - powiedział wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz.

Skrzyżowanie dwupoziomowe w Łysomicach

Skrzyżowanie DK 91 oraz DW 552 w stanie się bezkolizyjne. W ciągu DK 91 powstanie wiadukt, a tuż pod nim rondo turbinowe. Sygnatariuszami porozumienia są: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (inwestor) oraz 6 samorządów: województwo kujawsko-pomorskie, powiat toruński, Gmina Miasta Toruń, gmina Łysomice, Gmina Miasta Chełmża oraz gmina Chełmża. Szacunkowy koszt realizacji zadania to 150 mln zł, z czego udział 6 gmin wynosi 24 mln zł.

-Dla nas to jest bardzo ważna inwestycja, bo praktycznie rzecz biorąc następuje blokada w ruchu kołowym, co powoduje dużo zdarzeń losowych, wypadków na skrzyżowaniu i stłuczek. Tak wiec jest to newralgiczny punkt na terenie gminy Łysomice - powiedział wój gminy Łysomice Piotr Kowal.