Po przejściu na emeryturę często popadamy w rutynę i zapominamy o aktywności fizycznej czy kulturalnej. Właśnie naprzeciw temu wyzwaniu wyszło stowarzyszenie MANKO oraz ponad 200 gmin, które dołączyły do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora. Oto korzyści, jakie daje!
Lista zniżek i rabatów, które otrzymujemy w ramach Ogólnopolskiej Karty Seniora jest naprawdę pokaźna. Dokument wydaje stowarzyszenie MANKO, prowadzące od wielu lat przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości życia seniorów i ich aktywizację.
Kto może otrzymać ulgi?
Ogólnopolska Karta Seniora jest przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Dokument ten jest imienny, w związku z czym korzystać może z niego wyłącznie uprawniona do niego osoba. Karta zaś wydawana jest na wniosek.
Wnioski o Kartę Seniora można złożyć bezpłatnie w 210 gminach/miastach, które przystąpiły do Programu Gmina Przyjazna Seniorom. Jeżeli zaś dana osoba nie jest mieszkańcem gminy ani miasta, które biorą udział w programie, to wówczas wniosek o Kartę Seniora składa się na stronie www.glosseniora.pl lub drogą pocztową, poprzez wysłanie formularza na adres stowarzyszenia MANKO. Jednak w tym drugim przypadku należy pamiętać, że Karta Seniora podlega opłacie - składce członkowskiej, która wynosi 35 zł na rok lub 50 zł na dwa lata. Po przekazaniu składki za pomocą przelewu na rachunek bankowy lub przekazu pocztowego, do formularza należy dołączyć potwierdzenie wpłaty i następnie złożyć wszystkie dokumenty do stowarzyszenia MANKO. Po rozpatrzeniu wniosku karta zostanie wysłana pocztą na wskazany przez wnioskodawcę adres w formularzu.
Na terenie całej Polski osoby po 60 roku życia mogą skorzystać z usług ponad 3 tys. punktów. W zależności od obiektu rabaty wynoszą od 3 do nawet 20 proc. Zniżki w ramach Ogólnopolskiej Karty Seniora:
- sklepach, np. odzieżowych, z wyposażeniem do domu,
- restauracjach i kawiarniach,
- w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych,
- w salonach kosmetycznych, fryzjerskich,
- w gabinetach rehabilitacji, fizjoterapii,
- w gabinetach SPA,
- w punktach pobrań krwi,
- w salonach optycznych,
- w gabinetach dietetycznych,
- w muzeach, ośrodkach kultury i sportu,
- w uzdrowiskach i sanatoriach,
- w kwiaciarniach,
- w biurach podróży,
- w salonach urody,
- w szkołach nauki języków obcych,
- w prywatnych gabinetach lekarskich, psychologicznych itd.
Pełną listę miejsc, w których posiadacze Karty Seniora mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek, można znaleźć na stronie https://oks.glosseniora.pl/.