Odszedł Zbigniew Pawłowicz, były dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Autor
Anonim
Fot. Centrum Onkologii w Bydgoszczy

W wieku 80 lat, w sobotę 27 sierpnia zmarł Zbigniew Pawłowicz, postać w regionie bardzo dobrze znana: były dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii, senator, poseł i radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Zbigniew Pawłowicz był lekarzem, zawodowym żołnierzem, menedżerem służby zdrowia i politykiem. To z jego inicjatywy powstał w Bydgoszczy Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu PARIS, a bydgoskie Centrum Onkologii zawdzięcza mu pozycję jednej z najlepszych tego typu placówek w Polsce.


Pawłowicz urodził się 22 września 1943 roku w Kamieniu Koszyrskim w obwodzie wołyńskim, czyli na ziemiach leżących dzisiaj w Ukrainie. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Był też absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.


W 1984 r. rozpoczął pracę w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W późniejszych latach pełnił funkcję zastępcy komendanta oraz komendanta tego szpitala. Od 1996 roku przez 18 lat był dyrektorem Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Wzorując się na modelu ośrodków amerykańskich, stworzył tu placówkę kompleksowego leczenia chorób nowotworowych.


Doktor Pawłowicz znany był z innowacyjnych pomysłów i konsekwentnego realizowania nawet najtrudniejszych planów. W 2003 roku uruchomił w bydgoskim Centrum Onkologii pierwszą w Polsce pracownię Pozytonowej Emisyjnej Tomografii Komputerowej. Był też pomysłodawcą uruchomienia w CO najnowocześniejszej i pierwszej w Polsce hybrydy PET/MR.


W 2007 roku Zbigniew Pawłowicz rozpoczął działalność polityczną, startując w wyborach do Senatu w okręgu bydgoskim z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskał mandat, zdobywając ponad 140 tysięcy głosów. W 2014 roku został radnym sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Przez bydgoską PO był typowany do stanowiska Marszałka Województwa. W 2015 roku Pawłowicz wystartował z ramienia PO w wyborach do Sejmu VIII kadencji. Jako poseł przez cztery lata był członkiem sejmowej Komisji Zdrowia.


Zbigniew Pawłowicz za swoje działania w ochronie zdrowia był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2005 roku odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku z rąk Prezydenta Bydgoszczy odebrał "Laur Andrzeja Szwalbego", zaś mieszkańcy uhonorowali doktora Pawłowicza tytułem Bydgoszczanina Roku 2013. Rok później odsłonił on swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ulicy Długiej.


Na stronie internetowej bydgoskiego Centrum Onkologii widnieje informacja o śmierci doktora Pawłowicza. Można w niej przeczytać, że były szef tej placówki był wizjonerem, pasjonatem i doskonałym menedżerem, ale przede wszystkim pozostawał chirurgiem. W swoim działaniu kierował się zasadą "Jesteśmy dla Ciebie", koncentrując swoją uwagę na potrzebach pacjenta – napisano we wspomnieniu.