Obchody Narodowego Święta Niepodległości w regionie kujawsko-pomorskim. Świętować będziemy nie tylko oficjalnie

Puls Dnia
Region Raport
x
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Organizowane są oficjalne uroczystości, defilady, msze święte, koncerty czy wystawy. Nieodłącznym elementem obchodów jest składanie kwiatów pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi. Świętować można na wiele sposobów. Czasami bardzo oryginalnie.

Obchody oficjalne w regionie kujawsko-pomorskim

Na wojewódzkie uroczystości w Bydgoszczy zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

Program

11:00 - Msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja.

12:00 - Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do hymnu.

12:30 - Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przy ul. Dwernickiego 1.

Uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy pt. "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920", przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Bezpłatnie będzie można zwiedzać Muzeum Wojsk Lądowych na ul. Czerkaskiej 2 w godz. 10:00 -16:00.


Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu.

Program

10:20 - Złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921.

10:45 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.

11:00 - Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej – ks. bpa Wiesława Śmigla.

12:00 - Przemarsz ulicami Starego Miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

12:30 - Uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uroczystościom towarzyszyć będzie od 11:00 do 16:00 piknik historyczny na Rynku Staromiejskim. Tam m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych i pojazdów służb mundurowych, niepodległościowa gra terenowa ZHP, koncert pieśni patriotycznych z balkonu Ratusza Staromiejskiego i poczęstunek grochówką.

Gęsina na św. Marcina

Ważnym elementem świętowania niepodległości jest akcja Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina. W podtoruńskim Przysieku odbędzie się Festiwal Gęsiny. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne, oraz pokazy kulinarne w wykonaniu Magdy Gessler, Pascala Brodnickiego, Bartłomieja Witkowskiego i Konrada Korszli. Przeczytacie o tym TUTAJ.

 

Włocławskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Pl. Wolności

Program

10:30 - Złożenie wieńców pod Pomnikiem, występ chóru CANTO i orkiestry wojskowej i wystąpienia.

11.20 - Przemarsz uczestników uroczystości ze 100-metrową flagą państwową na plac przed Bazyliką Katedralną ulicami: 3 Maja, Cyganka, Pl. Kopernika, Wyszyńskiego.

12.00 - Msza Św. za Ojczyznę w Bazylice Katedralnej.

 

Obchody Święta Niepodległości w Grudziądzu.

Program

09.40 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości.

10.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz Chóru Męskiego ECHO w Bazylice Kolegiackiej pw. św. Mikołaja Biskupa.

11.00 - Występ artystyczny uczniów z I LO Grudziądzu na Rynku.

11.15 - Uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i otwarcie wystawy plenerowej „Tak powstawała Niepodległa” na Rynku.

17.00 - Koncert „Powróćmy jak za dawnych lat”

W ramach „Dnia otwartego Cytadeli” będzie można zwiedzać obiekt w godz. 11.00-15.00. W programie m.in. koncert Grudziądzkiej Orkiestry Dętej, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, a dla miłośników ekstremalnych wrażeń – katapulta. W Forcie Wielka Księża Góra odbędzie się w godz. 11.00-16.00 Festyn rodzinny.


Święto Niepodległości 2023 w Inowrocławiu

Program

10.00 - Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Zwiastowania NMP. Później nastąpi przemarsz na uroczystość patriotyczną pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Uczcić odzyskanie niepodległości będzie można również na sportowo podczas Turnieju Koszykówki „Przyjaciele OSiR dla Niepodległej” o godzinie 9.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej. O godzinie 13.00 na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków odbędzie się VII Bieg Niepodległości.

Od godziny 15.00 do 18.00 odbywać się będzie Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle” na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową. Do dyspozycji mieszkańców będzie strefa gastronomiczna oraz animacje dla dzieci. Będzie można podziwiać pokazy kulinarne, pokazy taneczne i wokalne inowrocławskiej młodzieży oraz wysłuchać występu zespołu White Sky. W międzyczasie koła gospodyń wiejskich będą rywalizowały w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z gęsiny.


Obchodzić Święto Niepodległości można nietypowo

  • Patronem młynarzy jest Święty Marcin z Tours, a 11 listopada to dzień Świętego Marcina. Chodecz w powiecie włocławskim zaprasza do odnowionego wiatraka na imprezę, łączącą święto młynarzy z Narodowym Dniem Niepodległości.
  • W Sępólnie Krajeńskim w ramach inscenizacji Dla Niepodległej będzie można wziąć udział w retro potańcówce. Zabrzmią polskie przeboje lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Pozostańmy przy muzyce. W Brodnicy zespół Góralska Hora wykona piosenki patriotyczne po góralsku.
  • Chorągiew Kasztelana Okolskiego przedstawi średniowieczne życie Koronowa. W sali rycerskiej w piwnicach Punktu Informacji Turystycznej będzie można zobaczyć, jak żyli mieszkańcy tego miasta w XV wieku. Gośćmi będą rzemieślnicy z Koronowskiego Cechu św. Józefa. Rycerze wracający z bitwy pod Koronowem opowiedzą o historii miasta. Goście poznają też pracę cyrulika.
  • Miłośnicy jazdy na rowerze w wyjątkowy sposób uczczą Święto Niepodległości. 11 listopada odbędzie się kolejna edycja Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości organizowanego przez Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza. Licząca 111 km trasa przebiegać będzie m.in. przez Nową Wieś Wielką, Lubostroń, Żnin, Szubin, Białe Błota i ponownie Bydgoszcz. Rajdy rowerowe zaplanowano także w Inowrocławiu, Kruszwicy, Strzelnie i Złotnikach Kujawskich. Z kolei toruńscy motocykliści zapraszają na MotoParadę Niepodległości.
  • Mieszkańcy Włocławka i okolic mogą wziąć udział w morsowaniu. Morsy Kujawskie zapraszają do zanurzenia się w Jeziorze Czarnym, a Morsy Bez Forsy namawiają do kąpieli w jeziorze Łuba.