Na ostatniej konwencji Polski 2050 jej lider – Szymon Hołownia - przekonywał, że czas skończyć z rozdawnictwem. Co kryje się pod tym hasłem? Toruńscy członkowie tego ugrupowania politycznego próbowali przekonać o słuszności swoich postulatów gospodarczych na czwartkowej (14.09) konferencji prasowej.
Partie w trakcie kampanii wyborczej próbują rozmaitymi sposobami dotrzeć do elektoratu. Zwłaszcza do grupy niezdecydowanych. Trzecia Droga, czyli porozumienie Polski 2050 z ludowcami, może liczyć obecnie, wedle różnych sondaży, na 9-procentowe poparcie. Jakimi postulatami chcą przekonać potencjalnych wyborców?
Zielone inwestycje uratują gospodarkę?
- Trwa kiełbasiana polityka rozdawnictwa. Partie prezentują różne pomysły, lecz nie wiedzą skąd wezmą na nie środki finansowe. Polska 2050 mówi wyraźnie, że najważniejsza jest gospodarka - mówił Marcin Skonieczka, kandydat do Sejmu oraz sekretarz regionu partii Polska 2050.
Przypomniał jednocześnie, że motorem napędowym gospodarki są inwestycje. Marcin Skonieczka dodał, że w Polsce poziom inwestycji jest obecnie na poziomie 16,7 proc. PKB. – Gorsza sytuacja jest tylko w Grecji i Bułgarii. To najgorszy wynik naszego kraju od 1995 roku – mówił.
Polska 2050 Szymona Hołowni chce ożywić gospodarkę poprzez znaczący rozwój tzw. zielonych inwestycji.
- Tania energia pozyskana w ten sposób ma zwiększyć konkurencyjność Polski. Aby to uczynić, nasza partia chce wykorzystać środki z Krajowego Planu Odbudowy. Chcemy umożliwić to, by na przykład ktoś mógł odkupić energię od sąsiada, który ma fotowoltaikę i wytwarza dodatkowe ilości prądu. Takie rozwiązania funkcjonują w Europie - dodaje Marcin Skonieczka.
Wsparcie dla inwestorów
Z kolei na deficyt mieszkań w Polsce zwróciła uwagę Karolina Rucińska, również kandydatka do Sejmu z ramienia partii Polska 2050.
- Wynosi on aktualnie między 1,5, a 2 mln mieszkań. Naszym rozwiązaniem jest wsparcie tych, którzy te mieszkania chcieliby budować. Kluczową kwestią jest uwolnienie obrotu ziemią w polskich miastach – tłumaczyła.
Kandydatka dodała też, że w Polsce jest 2 mln pustostanów. Wynika to według niej z obaw właścicieli związanych z niepłaceniem czynszów przez wynajmujących. Rozwiązaniem, które przygotowała Polska 2050 w tej kwestii byłoby poluzowanie Ustawy o ochronie praw lokatorów. Partia postuluje także, aby akademiki były wynajmowane za przysłowiową złotówkę.
- Ktoś może powiedzieć, że chcemy rozdawać pieniądze? Według nas jest to inwestycja. Umożliwienie zdobycia edukacji młodym ludziom spowoduje, że zostaną na naszym rynku pracy i będą generować przychody dla lokalnej społeczności – podkreślał Arkadiusz Jąkalski, sekretarz koła w partii Polska 2050 Szymona Hołowni,
Przypomnijmy, że innymi propozycjami w programie wyborczym Polski 2050 jest m.in. wprowadzenie francuskiego PIT, zamrożenie podatków oraz uwolnienie handlu w dwie niedziele w miesiącu.