O deficycie lekarzy w Unii Europejskiej oraz problemach rolników debatowano podczas Komisji NAT

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
#
Fot. Claudio Centoze/Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wziął udział w posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów. Głównymi tematami poruszonymi podczas dyskusji były problemy rolników oraz brak wykwalifikowanych kadr medycznych w Unii Europejskiej.

 

1,2 mln to liczba, która może robić wrażenie i musi, ponieważ szacunkowo tyle - według raportu OECD - brakuje w Unii Europejskiej osób wykonujących zawód lekarza (dane z 2022 r.). Jednocześnie ponad jedna trzecia lekarzy i jedna czwarta pielęgniarek w UE ma ponad 55 lat i oczekuje się, że w nadchodzących latach przejdzie na emeryturę. Między innymi o tym problemie dyskutowano podczas wczorajszego (4.03) spotkania na Komisji Zasobów Naturalnych. Jej przewodniczący marszałek Piotr Całbecki przedstawił także zakres prac Komisji NAT na najbliższy rok. Wśród jej zadań znalazły się m.in. polityka na rzecz obszarów wiejskich, biogospodarka oraz mechanizmy budowania odporności na kryzysy i klęski żywiołowe.

W trakcie posiedzenia komisji przyjęto ponadto projekt opinii, w którym zaznaczono, że "mechanizm deficytu kadr medycznych ma wiele źródeł". Członkowie plenum wyrazili także kilka postulatów dotyczących omawianego problemu m.in. większą profilaktykę, rolę i odpowiedzialność lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki medycznej. Ma to się przyczynić do odciążenia szpitali, opieki środowiskowej czy medyków od obowiązków administracyjnych. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu: "Piotr Całbecki podkreślił, że powszechna opieka medyczna musi pozostać priorytetem UE, państw członkowskich i regionów. Z kolei sprawozdawczyni opinii Birgitta Sacrédeus stwierdziła otwarcie, że służba zdrowia w wielu obszarach jest po prostu zagrożona i problemu nie rozwiąże wyłącznie akceptacja zatrudnienia medyków "z krajów trzecich". 

W kolejnym punkcie obrad Komisja NAT zajęła się problemami związanymi z żywnością w UE, a zwłaszcza wyeliminowania nieuczciwych praktyk w zakresie jej dostaw. - Komisja w związku z tym przygotowała własną opinię jako stanowisko wobec projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które powinno ukrócić nieuczciwe praktyki przede wszystkim pośredników w handlu żywnością - podało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Głosowanie nad oboma projektami odbędzie się na sesji plenarnej Komitetu Regionu w połowie maja.  

 

W artykule wykorzystano materiały Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.